Propojí Butovice a Barrandov nová lanovka?

td
22. 2. 2012 12:31
Zatímco lanovka na Petřín slouží hlavně turistům, nová barrandovská dráha by mohla nahradit autobus městské dopravy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha 5 pořádala o změnu územního plánu, která by umožnila stavbu nové lanovky. Ta by měla propojit Barrandov s Butovicemi a přispět tak ke zjednodušení dopravy. Dva kilometry lanové dráhy by vyšly přibližně na půl miliardy korun, dosud ale není jasné, odkud by Praha čerpala potřebné finanční prostředky. Obě městské části změnu podporují.

Do práce lanovkou? Proč ne!

Podobně jako lanovka vedoucí na Petřín, i nová dráha by byla začleněna do systému městské hromadné dopravy. Zatímco autobusem trvá cesta z Barrandova do Butovic téměř půl hodiny, díky lanovce by se časová náročnost cestování snížila na pouhých pět minut jízdy. Jednalo by se o dvě samostatné kabiny, kdy jedna pojme až 60 cestujících. V případě schválení změny a vydání potřebných dokumentů by mohla nová lanová dráha vyrůst během dvou až tří let.

Barrandovu chybí park, lanovka je pouze bonus

Otázka možnosti propojení Butovic a Barrandova se řeší už přes deset let a na přetřes přišlo hned několik nejrůznějších variant, mezi které patřilo například přemostění Prokopského údolí. Lanovka ovšem představuje nejschůdnější variantu a díky začlenění do MHD bude sloužit jako praktické rozšíření dopravy.

"Konzultovali jsme to s Ropidem. Zajímavé by mohlo být i další napojení na autobusy do Motola a k prodloužené trase metra A," řekla ČTK architektka z úřadu Prahy 5 Elena Lacinová.

Hlavní prioritou územního plánu je ale výstavba nového moderního parku na Barrandově. Právě tato myšlenka iniciovala výstavbu lanovky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy