Praha má zásobu developerských ležáků na pět let

Veronika Skálová Veronika Skálová
23. 10. 2011 14:30
Developeři staví další a další byty, přestože nedokážou prodat ani ty postavené
Developer láká nové majitele především na pěkný výhled, dobrou dopravní dostupnost z a do hlavního města a občanskou vybavenost městečka i okolí.
Developer láká nové majitele především na pěkný výhled, dobrou dopravní dostupnost z a do hlavního města a občanskou vybavenost městečka i okolí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z víc než sedmi tisíc bytů, které nyní developeři v Praze nabízí k prodeji, jsou více než dva tisíce dostavěné a připravené k nastěhování a spadají tak do nelichotivé kategorie ležáků.

V analýze trhu týkající se projektů s 50 a více byty to zjistila developerská společnost Ekospol. Ta naví upozorňuje že vznikají stále nové potenciální ležáky, což je důvod, proč jich neubývá.

"Za celá tři čtvrtletí letošního roku se prodalo jen 13,63 % celkové nabídky ležáků. Pokud by ubývaly i nadále tímto tempem, vystačí jejich zásoba na dalších 5 až 6 let," uvedla developerská společnost ve zprávě.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Ekospolu Evžena Korce je ideální stav, kdy má developer v době dostavby projektu prodáno 90 procent bytů. „Samozřejmě, nejlepší je mít všechny byty v době dokončení vyprodány. Nicméně těch pět, maximálně deset procent volných dokončených bytů developer vždycky nějak doprodá. Skutečným problémem jsou projekty s desítkami, někdy i sto a více neprodanými byty," upozornil Korec.

V jednotlivých částech Prahy se situace liší. Zatímco v Praze 5 je nevyprodáno pouze 9,4 procenta dokončených bytů, v městském obvodě Prahy 3 je to více než polovina. V cenru města, tedy v obvodech Praha 1 a 2, nenašlo kupce 38 procent dokončených bytů.

"Velkou otázkou je, co se stane s těmi ležáky, které se nestihnou doprodat do konce letošního roku ještě se starou DPH. Kdo mohl nebo chtěl zlevnit, pravděpodobně již tak dávno učinil," dodal Korec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Soud uložil řidiči autobusu, který usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců

Kladenský soud v úterý uložil řidiči autobusu, který ve Slaném usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a zákaz řízení na tři roky. Rozsudek není pravomocný. Devětapadesátiletý obžalovaný dopustil usmrcení z nedbalosti tím, že neprávně reagoval na vzniklou situaci, uvedl soudce Štěpán Jirounek. Tragická nehoda, při které zahynul žák první třídy, se stala loni v červnu na slánském autobusovém nádraží. Při nehodě utrpěli zranění další tři lidé.

Žalobkyně navrhovala řidiči dvouletý trest s podmínkou na 40 měsíců, peněžitý trest a zákaz činnosti, řidičův obhájce žádal zproštění obžaloby.

"V podstatě se jednalo o shodu několika okolnosti, která vyvrcholila tragickým najetím do hloučku dětí," uvedl soudce. V rozsudku připomněl, že řidič měl na nohou nevhodnou obuv, pantofle, nepřizpůsobil jízdu podmínkám a nesprávnou manipulací s pedálem aktivoval systém, který způsobil nepřiměřené zrychlení autobusu. Následně strhl řízení, čímž autobus nasměroval do hloučku dětí, které seděly na obrubníku. "Vaše reakce, jako reakce profesionálního řidiče, nebyla správná," řekl soudce obžalovanému.

Technickou závadu podle Jirounka nelze zcela vyloučit a bylo by třeba podrobnější ohledání po nehodě. Je ale méně pravděpodobná a podstatný byl způsob řešení situace, dodal. Uvedl, že místo opakovaného sešlápnutí údajně zaseknutého plynového pedálu měl řidič brzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy