Povodeň? Nezapomeňte na fotky a seznam, radí pojišťovny

Věra Tůmová
3. 6. 2013 14:30
Pár zásad, co dělat při vodě v domě a jak hlásit pojišťovně škody z povodní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Buben

Praha - S odstraňováním povodňových škod je potřeba začít co nejdříve. Pokud je však chcete uplatnit u pojišťovny, vyplatí se podle České asociace pojišťoven znát pár důležitých zásad, které vám jednání o škodní události v pojišťovně usnadní.

Pokud se vaším domem či chatkou prohnala povodeň, zkontrolujte nejprve statiku objektu, všechny rozvody energií a kanalizaci. Dříve než začnete pohromu likvidovat, pořiďte řádnou fotodokumentaci (ta mnohdy slouží jako jediný podklad pro likvidaci škody). Podle vyjádření pojišťoven by k tomu měly stačit i fotografie z běžného mobilního telefonu.

Udělejte všechna opatření k zabránění zvětšování rozsahu škody na vašem majetku.

Co nejdříve zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulá zvířata. Kafilerní službu lze kontaktovat přes obecní úřad. Ta vydá potvrzení o převzetí uhynulého kusu.

Při veškeré práci s odklízením bahna a domem zasaženým povodní dodržujte základní hygienická pravidla a používejte rukavice.

Co nejdříve nahlaste škodní událost své pojišťovně - uveďte číslo pojistné smlouvy (pokud to není možné, postačí jméno a rodné číslo), stručný popis pojistné události, přibližný rozsah škody, datum, kdy k události došlo, a kontakty, na kterých vás pracovníci pojišťovny zastihnou.

Vypracujte seznam zasažených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věcí.

Je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy atd.).

Zasažené věci, u kterých je to možné, ponechejte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem pojišťovny, elektrické spotřebiče zabezpečte pro posouzení odbornou opravnou.

Vodu jen z láhve

Pokud jste závislí na vlastním zdroji vody ze studny, raději se obraťte kvůli kontrole čistoty vody na odborníky. Při obnově studní a zdrojů pitné vody se pak řiďte jejich pokyny až do doby, než testy prokážou čistotu vody. Určitě z vaší studny - ani z dalších místních zdrojů - nepijte.

Také hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Podle jeho pondělního vyjádření je zasaženo 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. „Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda," řekl  Valenta. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj.

Dodávka pitné vody v hlavním městě není podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací ohrožena a odpovídá hygienickým limitům.

Ochraňte peníze a smlouvy

Jestliže vám voda poškodila či odplavila platební karty, kontaktujte co nejdříve kartové centrum dané banky či vydávající společnosti a karty si zablokujte proti zneužití. To je možné asi nejrychleji udělat telefonicky nebo přes internetové bankovnictví.

Zároveň ČAP doporučuje všem, v jejichž lokalitě hrozí riziko povodně, aby v rámci možností zabezpečili kromě ostatních cenností i všechny pojistné smlouvy.

Při větších povodních pojišťovny zpravidla vycházejí svým klientům vstříc a umožňují rychlejší výplatu peněz. „Je-li to nezbytně nutné, je možné požádat o zálohu na pojistné plnění. Pokud pojišťovna žádosti vyhoví, bude vyplacena ještě před ukončením likvidace," upozorňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy