Povodeň? Nezapomeňte na fotky a seznam, radí pojišťovny

Věra Tůmová
3. 6. 2013 14:30
Pár zásad, co dělat při vodě v domě a jak hlásit pojišťovně škody z povodní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Buben

Praha - S odstraňováním povodňových škod je potřeba začít co nejdříve. Pokud je však chcete uplatnit u pojišťovny, vyplatí se podle České asociace pojišťoven znát pár důležitých zásad, které vám jednání o škodní události v pojišťovně usnadní.

Pokud se vaším domem či chatkou prohnala povodeň, zkontrolujte nejprve statiku objektu, všechny rozvody energií a kanalizaci. Dříve než začnete pohromu likvidovat, pořiďte řádnou fotodokumentaci (ta mnohdy slouží jako jediný podklad pro likvidaci škody). Podle vyjádření pojišťoven by k tomu měly stačit i fotografie z běžného mobilního telefonu.

Udělejte všechna opatření k zabránění zvětšování rozsahu škody na vašem majetku.

Co nejdříve zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulá zvířata. Kafilerní službu lze kontaktovat přes obecní úřad. Ta vydá potvrzení o převzetí uhynulého kusu.

Při veškeré práci s odklízením bahna a domem zasaženým povodní dodržujte základní hygienická pravidla a používejte rukavice.

Co nejdříve nahlaste škodní událost své pojišťovně - uveďte číslo pojistné smlouvy (pokud to není možné, postačí jméno a rodné číslo), stručný popis pojistné události, přibližný rozsah škody, datum, kdy k události došlo, a kontakty, na kterých vás pracovníci pojišťovny zastihnou.

Vypracujte seznam zasažených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věcí.

Je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy atd.).

Zasažené věci, u kterých je to možné, ponechejte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem pojišťovny, elektrické spotřebiče zabezpečte pro posouzení odbornou opravnou.

Vodu jen z láhve

Pokud jste závislí na vlastním zdroji vody ze studny, raději se obraťte kvůli kontrole čistoty vody na odborníky. Při obnově studní a zdrojů pitné vody se pak řiďte jejich pokyny až do doby, než testy prokážou čistotu vody. Určitě z vaší studny - ani z dalších místních zdrojů - nepijte.

Také hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Podle jeho pondělního vyjádření je zasaženo 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. „Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda," řekl  Valenta. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj.

Dodávka pitné vody v hlavním městě není podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací ohrožena a odpovídá hygienickým limitům.

Ochraňte peníze a smlouvy

Jestliže vám voda poškodila či odplavila platební karty, kontaktujte co nejdříve kartové centrum dané banky či vydávající společnosti a karty si zablokujte proti zneužití. To je možné asi nejrychleji udělat telefonicky nebo přes internetové bankovnictví.

Zároveň ČAP doporučuje všem, v jejichž lokalitě hrozí riziko povodně, aby v rámci možností zabezpečili kromě ostatních cenností i všechny pojistné smlouvy.

Při větších povodních pojišťovny zpravidla vycházejí svým klientům vstříc a umožňují rychlejší výplatu peněz. „Je-li to nezbytně nutné, je možné požádat o zálohu na pojistné plnění. Pokud pojišťovna žádosti vyhoví, bude vyplacena ještě před ukončením likvidace," upozorňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy