Povodeň? Nezapomeňte na fotky a seznam, radí pojišťovny

Věra Tůmová
3. 6. 2013 14:30
Pár zásad, co dělat při vodě v domě a jak hlásit pojišťovně škody z povodní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Buben

Praha - S odstraňováním povodňových škod je potřeba začít co nejdříve. Pokud je však chcete uplatnit u pojišťovny, vyplatí se podle České asociace pojišťoven znát pár důležitých zásad, které vám jednání o škodní události v pojišťovně usnadní.

Pokud se vaším domem či chatkou prohnala povodeň, zkontrolujte nejprve statiku objektu, všechny rozvody energií a kanalizaci. Dříve než začnete pohromu likvidovat, pořiďte řádnou fotodokumentaci (ta mnohdy slouží jako jediný podklad pro likvidaci škody). Podle vyjádření pojišťoven by k tomu měly stačit i fotografie z běžného mobilního telefonu.

Udělejte všechna opatření k zabránění zvětšování rozsahu škody na vašem majetku.

Co nejdříve zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulá zvířata. Kafilerní službu lze kontaktovat přes obecní úřad. Ta vydá potvrzení o převzetí uhynulého kusu.

Při veškeré práci s odklízením bahna a domem zasaženým povodní dodržujte základní hygienická pravidla a používejte rukavice.

Co nejdříve nahlaste škodní událost své pojišťovně - uveďte číslo pojistné smlouvy (pokud to není možné, postačí jméno a rodné číslo), stručný popis pojistné události, přibližný rozsah škody, datum, kdy k události došlo, a kontakty, na kterých vás pracovníci pojišťovny zastihnou.

Vypracujte seznam zasažených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věcí.

Je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy atd.).

Zasažené věci, u kterých je to možné, ponechejte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem pojišťovny, elektrické spotřebiče zabezpečte pro posouzení odbornou opravnou.

Vodu jen z láhve

Pokud jste závislí na vlastním zdroji vody ze studny, raději se obraťte kvůli kontrole čistoty vody na odborníky. Při obnově studní a zdrojů pitné vody se pak řiďte jejich pokyny až do doby, než testy prokážou čistotu vody. Určitě z vaší studny - ani z dalších místních zdrojů - nepijte.

Také hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Podle jeho pondělního vyjádření je zasaženo 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. „Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda," řekl  Valenta. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj.

Dodávka pitné vody v hlavním městě není podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací ohrožena a odpovídá hygienickým limitům.

Ochraňte peníze a smlouvy

Jestliže vám voda poškodila či odplavila platební karty, kontaktujte co nejdříve kartové centrum dané banky či vydávající společnosti a karty si zablokujte proti zneužití. To je možné asi nejrychleji udělat telefonicky nebo přes internetové bankovnictví.

Zároveň ČAP doporučuje všem, v jejichž lokalitě hrozí riziko povodně, aby v rámci možností zabezpečili kromě ostatních cenností i všechny pojistné smlouvy.

Při větších povodních pojišťovny zpravidla vycházejí svým klientům vstříc a umožňují rychlejší výplatu peněz. „Je-li to nezbytně nutné, je možné požádat o zálohu na pojistné plnění. Pokud pojišťovna žádosti vyhoví, bude vyplacena ještě před ukončením likvidace," upozorňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy