Potvrzeno. Banky loni překonaly rekord v hypotékách

Petr Kučera Petr Kučera
30. 1. 2014 17:30
Kdyby se počítaly jen skutečně nové hypotéky, zůstane i nadále rekordním rok 2007.
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích | Foto: Central Group

Praha - Tuzemské banky loni poskytly rekordní množství hypotečních úvěrů. Vyplývá to ze statistiky ministerstva pro místní rozvoj. Potvrdily se tak odhady expertů, o nichž už na začátku ledna informoval online deník Aktuálně.cz.

Banky loni uzavřely s občany 92 600 nových smluv o hypotečních úvěrech v celkovém objemu 149,3 miliardy korun. Objem nových úvěrů je tak téměř o čtvrtinu vyšší než v roce 2012.

Dosavadní rekord držel rok 2007, kdy banky poskytly občanům hypotéky za celkem 142 miliard.

Při započtení úvěrů pro podnikatelské subjekty a takzvané municipality poskytly loni banky přes 94 400 hypoték za 176,6 miliardy korun.

Kolik je opravdu nových?

Kdyby se ovšem počítaly jen skutečně nové hypotéky, tak i nadále zůstane rekordním rok 2007, kdy banky sice poskytly 142 miliard, ale z toho jen zhruba pět až deset procent tvořily refinancované úvěry, tedy staré smlouvy převedené do jiné banky (ta přitom splatí starý úvěr a formálně uzavře zcela novou smlouvu).

V roce 2013 už těchto hypoték byla podle nejčastějších odhadů expertů třetina, a skutečně nových hypoték tak banky poskytly zhruba za 100 miliard korun.
 
Česká národní banka letos začíná vést oficiální statistiku refinancovaných úvěrů. Trh tím mimo jiné poprvé získá i přesný údaj o podílu refinancování na "nově" uzavřených smlouvách o hypotečních úvěrech.

Banky musí data ohledně refinancovaných úvěrů povinně hlásit České národní bance už od začátku letošního roku.

Jedním z impulsů pro sledování refinancovaných úvěrů bylo novelizované nařízení Evropské centrální banky týkající se statistiky úrokových sazeb.

„Smyslem požadavků Evropské centrální banky na úrokovou statistiku z nových obchodů je odděleně zachytit ty úvěrové obchody, které vstupují do ekonomiky poprvé. Dalším cílem je získat informace o úvěrových smlouvách, které byly refinancovány a jejichž původním věřitelem byla jiná instituce," řekla online deníku Aktuálně.cz Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky.

Rekordně nízké jsou i sazby

Úrokové sazby u nově uzavřených smluv činily podle databáze Fincentrum Hypoindex v průměru 3,06 procenta.

Na historicky nejnižší úrovni byla průměrná sazba loni v červnu, kdy spadla na 2,95 procenta.

Hypoindex prosinec 2013
 

Právě se děje

před 16 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy