Popcorn i cukrovou vatu si můžete připravit doma

Andrea Berniová
6. 11. 2013 12:00
Jednoduché přístroje umožní, abyste si i doma mohli pochutnat na pouťových dobrotách
Připravte si domácí popcorn z kukuřice, je to jednoduché
Připravte si domácí popcorn z kukuřice, je to jednoduché | Foto: Wikipedia.org

Cukrovou vatu a sladký či slaný popcorn si můžeme připravit i doma. Budete na to potřebovat neobvyklé spotřebiče, které v kuchyni jen tak někdo nemá.

Připravit si čerstvou a levnou cukrovou vatu ve vlastní kuchyni je opravdu jednoduché. Je k tomu potřeba jen výrobník cukrové vaty a cukr. Do stroje na cukrovou vatu se nasype obyčejný, hnědý či třtinový cukr. Dávkuje se pomocí odměrky a k přibarvení se dají použít potravinářská barviva.

Pak stačí přístroj zapnout, chvíli v jeho vrchní nádobě pomalu kroužit špejlí či speciální tyčkou na vatu a oblíbená pouťová dobrota je na světě.

Borůvková i karamelová cukrová vata

Sehnat se dají i různé druhy ochuceného cukru v několika barvách.  Barevný cukr na cukrovou vatu s mnoha příchutěmi nabízejí například v obchody a e-shopy, které prodávají i výrobník. Domácí cukrová vata může mít třeba příchuť vanilky, zeleného jablka, borůvky, banánu, karamelu, jahody či pomeranče. Může být růžová, žlutá, fialová, oranžová i zelená. Některé přístroje si kromě cukru poradí i s tvrdými bonbony - také z nich dokážou vytvořit cukrovou vatu.

Přístroj nabízí několik výrobců, a to s různými funkcemi a v odlišných cenových relacích. Nejlevnější výrobník cukrové vaty stojí méně než tisíc korun. Jednotlivé přístroje se liší výkonem, ale i průměrem nádoby či designem. Horní nádoba může být snímatelná a dá se tak dobře čistit.

Popcornovač pracuje bez tuku

Můžete si pořídit i vlastní přístroj na popcorn. Ten dokáže díky horkému vzduchu či halogenovému ohřívání během několika minut přeměnit kukuřici na křupavý popcorn. Prodává se kukuřice různých příchutí a barev určená přímo do popcornovačů. Popcorn může mít sladké i slané příchutě, například ořechovou, máslovou, sýrovou či karamelovou. Dá se dokonce sehnat i bio kukuřice pro výrobu popcornu. Hotový popcorn se dá dochutit i dodatečně.

Stejně jako je tomu u výrobníku cukrové vaty, i základní popcornovač stojí několik stokorun. Popcornovače se mohou lišit svou kapacitou, tedy množstvím kukuřice, které dokážou najednou zpracovat. Výroba popcornu v popcornovači probíhá bez použití oleje či tuku.

--------------------------------------------------------------------------------

Potřebujete další vybavení do kuchyně?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy