Penta může začít stavět Florentinum, dostala povolení

čtk, ab
21. 3. 2012 2:36
Na místě bývalého sídla Rudého práva vznikne administrativní komplex Florentinum
Foto: Jan Langer

Mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí, na místě bývalého sídla Rudého práva, postaví investiční skupina Penta jednu z největších kancelářských budov v Praze.

Penta nyní dostala stavební povolení. Projekt bude zahrnovat administrativní palác s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou a společnost do něj investuje celkem až 200 milionů eur, tedy asi pět miliard korun. Budova ponese název Florentinum. Stavět se začne hned po skončení demoličních prací na původním polygrafickém a administrativním areálu, tedy už v druhé polovině března. Budova by se mohla otevřít na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí roku 2013.

Florentinum už má zájemce

Florentinum poskytne 49 tisíc metrů čtverečních plochy v devíti podlažích, díky čemuž se stane největším administrativním komplexem v Praze, který byl postaven v jedné etapě. Zájem o kancelářské plochy obecně stoupá. Budova ještě nestojí a už má zájemce. Poradenská firma Ernst & Young si předem pronajala asi pětinu plochy.

Potenciální zájemce o pronájem by mohl lákat široký rozsah možného rozměru plochy - od 200 do 8 tisíc metrů čtverečních. Penta chce svým projektem také zvýšit atraktivitu lokality. Pozemek pro stavbu získala v roce 2010, když bývalé sídlo Rudého práva koupila od rakouské firmy.

Investiční skupina Penta byla založena roku 1994. Na český trh vstoupila v roce 2001. Největší zastoupení má v České republice, na Slovensku a také v Polsku. Investuje ale i v Maďarsku a dalších evropských zemích. Zaměřuje se například na zdravotnictví, energetiku, bankovnictví nebo strojírenství.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy