Okap dostává na podzim zabrat. Je ten váš v pořádku?

Andrea Berniová
25. 10. 2012 11:00
Okap může mít nevyhovující rozměry, možná je i děravý, anebo ucpaný. Raději ho zkontrolujte
Rodinný dům se bez okapů neobejde
Rodinný dům se bez okapů neobejde | Foto: CZEHPO

Období podzimních dešťů a plískanic je v plném proudu. Zvládne ho váš dům? Okapy v tomto období dostávají opravdu zabrat. Měli byste jejich stav zkontrolovat. Třeba kovové okapy může po čase zničit koroze.

Děravý okap nezvládne zadržet přívaly vody ze střechy a dešťová voda se pak v proudech dostává přímo na fasádu. Po nějaké době se vlhkost může vsáknout až do interiéru. Tam možná přispěje ke vzniku plísně. Dostat později vlhkost a plíseň z interiéru nemusí být vůbec jednoduché.

Pravidelně z okapu odstraňujte nafoukané listí, které by ho mohlo ucpat. Voda by z přeplněného okapu vytekla a nastala by stejná situace jako u děravého okapu. Pokud není možné často kontrolovat, zda je okap ucpaný, můžete si na něj pořídit síťový kryt. Ten okapový žlab ochrání před spadaným listím.

Jak správně vybrat okap?

Je důležité vybrat správnou velikost okapu. Ta se odvíjí od velikosti střechy - čím větší plochu střecha má, tím více vody se na ni při dešti dostane a následně steče do okapu. Když vyberete příliš úzký či mělký okap, může z něj voda přetékat a dopadne to stejně jako u děravého či ucpaného okapu.

Čím se řídit při výběru okapů? Nízká cena může znamenat nevalnou kvalitu. Zkuste se poptat na zkušenosti vašich známých s firmami v okolí. Co se týče materiálů, můžete mít okapy třeba z pozinku, mědi či plastu.

Nevýhodou mědi je její atraktivita pro zloděje. Také časem koroduje a dešťová voda je poté kontaminována - k zalévání zahrady se tedy nehodí. Plastové okapy zase nemusejí být příliš pevné a barevně stálé. Záleží na tom, co od okapu očekáváte.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy