Okap dostává na podzim zabrat. Je ten váš v pořádku?

Andrea Berniová
25. 10. 2012 11:00
Okap může mít nevyhovující rozměry, možná je i děravý, anebo ucpaný. Raději ho zkontrolujte
Rodinný dům se bez okapů neobejde
Rodinný dům se bez okapů neobejde | Foto: CZEHPO

Období podzimních dešťů a plískanic je v plném proudu. Zvládne ho váš dům? Okapy v tomto období dostávají opravdu zabrat. Měli byste jejich stav zkontrolovat. Třeba kovové okapy může po čase zničit koroze.

Děravý okap nezvládne zadržet přívaly vody ze střechy a dešťová voda se pak v proudech dostává přímo na fasádu. Po nějaké době se vlhkost může vsáknout až do interiéru. Tam možná přispěje ke vzniku plísně. Dostat později vlhkost a plíseň z interiéru nemusí být vůbec jednoduché.

Pravidelně z okapu odstraňujte nafoukané listí, které by ho mohlo ucpat. Voda by z přeplněného okapu vytekla a nastala by stejná situace jako u děravého okapu. Pokud není možné často kontrolovat, zda je okap ucpaný, můžete si na něj pořídit síťový kryt. Ten okapový žlab ochrání před spadaným listím.

Jak správně vybrat okap?

Je důležité vybrat správnou velikost okapu. Ta se odvíjí od velikosti střechy - čím větší plochu střecha má, tím více vody se na ni při dešti dostane a následně steče do okapu. Když vyberete příliš úzký či mělký okap, může z něj voda přetékat a dopadne to stejně jako u děravého či ucpaného okapu.

Čím se řídit při výběru okapů? Nízká cena může znamenat nevalnou kvalitu. Zkuste se poptat na zkušenosti vašich známých s firmami v okolí. Co se týče materiálů, můžete mít okapy třeba z pozinku, mědi či plastu.

Nevýhodou mědi je její atraktivita pro zloděje. Také časem koroduje a dešťová voda je poté kontaminována - k zalévání zahrady se tedy nehodí. Plastové okapy zase nemusejí být příliš pevné a barevně stálé. Záleží na tom, co od okapu očekáváte.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy