Období vrcholné tvorby manželů Machoninových

Období vrcholné tvorby manželů Machoninových
Jednotlivé realizace jsou představeny ve své úplnosti, včetně původních interiérů a autorského nábytku. Impulsem k uspořádání výstavy byl právě stav objektů projektovaných Machoninovými po více než třicetiletém provozu, kdy jim v četných případech uškodily rekonstrukce. 
 DBK - Dům bytové kultury Budějovické náměstí, Krč, Praha Eskalátorová hala. Úvodní projekt - 1968 Realizace 1972-81
Věra (nar. 1928) a Vladimír (1920 - 1990) Machoninovi studovali po válce. Své první domy, například kulturní dům v Jihlavě, který dnes hostí festival dokumentárních filmů, navrhovali v době diktovaného historismu, tzv. socialistického realismu. 
 DBK - Dům bytové kultury Budějovické náměstí, Krč, Praha Pohled z povrchového parkingu. Úvodní projekt - 1968 Realizace 1972-81   
Změnu přinesl až konec padesátých let. Machoninovi patřili spolu s Karlem Pragerem, Karlem Filsakem, manželi Šrámkovými a dalšími k nové silné generaci architektů. 
 Obchodní dům Prior - Kotva Náměstí Republiky, Staré Město, Praha Perspektiva. Soutěž  11/1969 Úvodní projekt  9/1970 Realizace 1971-75
Při utváření vlastního stylu vycházeli i ze znalosti světové architektury té doby, podpořené cestami na Západ. Inspirovala je brutalistní díla pozdního Le Corbusiera, Louise Kahna a ocelový brutalismus Jamese Stirlinga. Všichni byli také orientováni k architektuře, soustředěné na materiálové a konstrukční inovace. 
Svoji snad nejznámější stavbu  -  obchodní dům Kotva - koncipovali ne jako oslavu stávající společnosti, ale jako svébytnou a unikátní budovu s řadou stavebních inovací. 

 Obchodní dům Prior - Kotva Náměstí Republiky, Staré Město, Praha Model, nabídkový projekt. Soutěž  11/1969 Úvodní projekt  9/1970 Realizace 1971-75
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
Věra Tůmová
1. 11. 2012 15:00

Výběr z díla nejvýraznější manželské dvojice české architektury Věry a Vladimíra Machoninových představuje do 9. prosince obnovená výstava z Galerie Jaroslava Fragnera, nyní v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Prohlédněte si, která díla je patrně nejvíce proslavila.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy