Miniaturní byty, nový trend. Stačí vám 18 metrů?

Miniaturní byty, nový trend. Stačí vám 18 metrů?
…majitelé bytových domů se tím snaží vyjít vstříc stále se zvyšující poptávce lidí, kteří nemají mnoho peněz, ale přesto chtějí žít v místech, kde jsou jinak nájmy často mnohem vyšší, než je jejich měsíční příjem. Nájmy mikrobytů například právě v Seattlu se pak v těchto minibytech pohybují od 500 do 1000 dolarů měsíčně. Naproti tomu průměrný nájem jednopokojového bytu tamtéž letos na jaře činil 1223 dolarů (asi 24 tisíc korun).
To už jsou rozdíly, kvůli kterým se vyplatí se stěhovat i ze vzdálenějších míst. Třeba Jon-Christian Stubblefield, který pózuje fotografovi ve svém minibytě o rozloze 200 čtverečních stop (18,5 m²), se sem do státu Washington natrvalo přestěhoval až z Texasu. Teď bydlí v bytovém domě Mini-Suite apartment ve čtvrti First Hill v Seattlu a na své bydlení nedá dopustit. Podle něj to je přijatelná a dostupná forma ubytování a ještě na skvělém místě.
Nadšení pronajímatelů i nájemců už ale příliš nesdílejí někteří starousedlíci, jako je třeba Carl Winter (na snímku). Ten kvůli svým protestům proti minibytům už dokonce založil i lobbistickou skupinu, která bojuje za přiměřenou hustotu bydlení ve městě Seattle. ,,Naší velkou obavou je, že mikrobyty nemusí projít stejnými regulačními procesy jako kdokoliv jiný," vysvětluje Winter.
Místní se tak obávají, že rostoucí zájem o mikrobydlení může například ohrožovat i místní infrastrukturu.  Ta by pak prý nemusela stačit. Navíc se tím také mohou zhoršit dopravní zácpy a parkování. Tento druh bydlení - minibyty - totiž nemusí splňovat ani stejné předpisy pro stavbu a ochranu životního prostředí, jaké musejí splňovat nově rekonstruované klasické byty. Podle definice totiž mikrobyty nejsou bytovou jednotkou. Ta totiž musí mít i svou vlastní kuchyň.
Foto: Reuters

Stále více lidí v USA touží bydlet v centru města, aniž by přitom měli na vysoké nájmy. Vstříc jim vycházejí developeři, soukromí majitelé bytových domů i radnice - začínají nabízet k nájmu i zcela miniaturní byty. Jejich obyvatelé se často musí dělit o společné koupelny a kuchyně.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Protizraelské demonstrace propukly na západním břehu Jordánu. Palestinci hlásí šest mrtvých

Šest Palestinců bylo dnes podle palestinských zdravotníků zastřeleno izraelskými vojáky na Západním břehu Jordánu, napsala agentura AP. Izraelský deník Haarec uvádí, že izraelští vojáci a Palestinci se střetli ve městech Jericho a Nábulus. Sedmnáct lidí bylo zraněno.

před 26 minutami

ČNB vydala souhlas ke koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank

Česká národní banka dnes vydala souhlas ke koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank. Společně se souhlasem antimonopolního úřadu jsou nyní splněny veškeré základní podmínky pro uskutečnění transakce. Následovat bude vypořádání dohodnutých kroků mezi akcionáři obou bank, převod akcií a příprava na samotnou právní fúzi obou společností, sdělila Raiffeisenbank.

Raiffeisenbank od prvního ohlášení záměru spojení obou bank zdůrazňuje, že neplánuje měnit nynější podmínky pro klienty Equa bank. "Pro klienty Equa bank se nic nemění. Všechny klienty budeme průběžně informovat o dalších krocích," uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Raiffeisenbank od začátku roku 2021 oznámila několik akvizic. Vedle dohody s Equa bank také exkluzivní spolupráci s ING nebo koupi platební instituce Akcenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy