Navštivte festival uměleckého designu v Mikulově

ČTK, ab
15. 5. 2012 7:51
Festival a výstavy představí návštěvníkům art design
Foto: Aktuálně.cz

Mikulov - V červnu se můžete těšit na druhý ročník festivalu uměleckého designu, který se bude konat na zámku v Mikulově. Na festivalu art designu s názvem Křehký Mikulov uvidíte ukázky prací předních umělců - z České republiky ale i ze zahraničí - a také uznávaných designérských studií.

Od pátku 1. června se navíc bude konat malý veletrh s art designem, takzvané sběratelské preview. To potrvá do konce víkendu. Uvidíte prodejní exponáty ze specializovaných galerií z různých měst, například z Prahy, Bratislavy, Londýna, ale i Mikulova. Bude se jednat o práce předních designérů, mezi jinými například Maxima Velčovského, Daniela Piršče či studia Olgoj Chorchoj.

Výstavy budou až do srpna

Zatímco veletrh budete moci navštívit jen během prvního červnového víkendu, festivalové výstavy, které začnou také 1. června, tu pro vás budou až do 19. srpna. Série výstav se bude konat přímo v zámku, na standardní prohlídkové trase, ale i mimo ni. A proč byl pro festival  vybrán právě Mikulov? Má zvláštní atmosféru, která často umělce inspiruje.

Art design zahrnuje sklo i porcelán

Projekt vznikl díky spolupráci galerie Křehký a Regionálního muzea v Mikulově. Minulý, tedy první ročník festivalu, umožnil první organizované setkání českých a také zahraničních galeristů, ale i sběratelů a obchodníků se současným uměleckým designem. Art design, který je předmětem festivalu, zahrnuje design s přesahy do volného umění. Patří sem sklo, ale také šperky či porcelán. Předměty se často nevyrábějí sériově, po více kusech, ale naopak vznikají unikátní díla, autorské originály.

-----------------------------------------------------------------------------------

Kultura Jihomoravského kraje.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 50 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy