Navštivte festival uměleckého designu v Mikulově

ČTK, ab
15. 5. 2012 7:51
Festival a výstavy představí návštěvníkům art design
Foto: Aktuálně.cz

Mikulov - V červnu se můžete těšit na druhý ročník festivalu uměleckého designu, který se bude konat na zámku v Mikulově. Na festivalu art designu s názvem Křehký Mikulov uvidíte ukázky prací předních umělců - z České republiky ale i ze zahraničí - a také uznávaných designérských studií.

Od pátku 1. června se navíc bude konat malý veletrh s art designem, takzvané sběratelské preview. To potrvá do konce víkendu. Uvidíte prodejní exponáty ze specializovaných galerií z různých měst, například z Prahy, Bratislavy, Londýna, ale i Mikulova. Bude se jednat o práce předních designérů, mezi jinými například Maxima Velčovského, Daniela Piršče či studia Olgoj Chorchoj.

Výstavy budou až do srpna

Zatímco veletrh budete moci navštívit jen během prvního červnového víkendu, festivalové výstavy, které začnou také 1. června, tu pro vás budou až do 19. srpna. Série výstav se bude konat přímo v zámku, na standardní prohlídkové trase, ale i mimo ni. A proč byl pro festival  vybrán právě Mikulov? Má zvláštní atmosféru, která často umělce inspiruje.

Art design zahrnuje sklo i porcelán

Projekt vznikl díky spolupráci galerie Křehký a Regionálního muzea v Mikulově. Minulý, tedy první ročník festivalu, umožnil první organizované setkání českých a také zahraničních galeristů, ale i sběratelů a obchodníků se současným uměleckým designem. Art design, který je předmětem festivalu, zahrnuje design s přesahy do volného umění. Patří sem sklo, ale také šperky či porcelán. Předměty se často nevyrábějí sériově, po více kusech, ale naopak vznikají unikátní díla, autorské originály.

-----------------------------------------------------------------------------------

Kultura Jihomoravského kraje.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Německé Zelené povede do parlamentních voleb Annalena Baerbocková. Má šanci stát se novou kancléřkou

Německé Zelené povede do parlamentních voleb na podzim předsedkyně strany Annalena Baerbocková. Má tak i šanci stát se novou kancléřkou. Popularita Zelených v Německu sílí a ekologická strana má podle průzkumů vysoké šance, že po volbách bude sestavovat vládu.

Konzervativní duo stran CDU/CSU stávající kancléřky Angely Merkelové zatím svého lídra neurčilo. O úřad se uchází šéf větší ze dvou stran CDU Armin Laschet i oblíbenější bavorský premiér Markus Söder. Jasno chtěli mít konzervativci už v neděli, spory v rámci strany tomu ale brání.

Zdroj: Zahraničí
před 46 minutami

Perušič se Schweinerem jsou na písku v Mexiku ve čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem se probojovali na čtyřhvězdičkovém turnaji Světového okruhu v Cancúnu do čtvrtfinále. Češi, kteří v březnu ovládli akci stejné kategorie v Dauhá, v play off dvakrát vyhráli a skončí nejhůře na děleném pátém místě.

Perušič se Schweinerem začali na písku v Mexiku porážkou, ale klíčový duel ve skupině proti domácí dvojici Rodolfo Ontiveros, Juan Virgen po odvrácení šesti mečbolů vyhráli a následně v play off vyřadili Nikitu Ljamina s Tarasem Myskivem z Ruska i americký pár Tri Bourne, Trevor Crabb. S ruskými soupeři sehráli další třísetovou bitvu, přičemž rozhodující sadu zvládli 15:9, hráče z USA poté zdolali 21:18 a 21:12.

Dnes večer (od 21:00 SELČ) se o postup do semifinále utkají české jedničky s další dvojicí z Ruska Ilja Lešukov, Konstantin Semjonov, vicemistrům Evropy z roku 2019. O další krok se tak Perušič se Schweinerem přiblížili účasti na olympijských hrách v Tokiu.

V Cancúnu se následně uskuteční ještě další dva turnaje Světového okruhu, předposlední ze sedmí dílů se bude od 2. června hrát v Ostravě.

Další zprávy