Nátěr fasády: Nadčasový odstín nevyjde z módy

Andrea Berniová
20. 7. 2013 10:00
Co je potřeba udělat před nanesením fasádního nátěru? A jak vybrat správnou barvu a odstín?
Nátěr fasády by neměl být příliš výrazný.
Nátěr fasády by neměl být příliš výrazný. | Foto: Baumit / Panel Plus

Fasáda je vizitkou domu. Může být například dřevěná, anebo tvořená cihlovými pásky. Klasikou je ale omítka pokrytá nátěrem. Například disperzní omítka se ale natírat nemusí.

Jaký fasádní nátěr zvolit? Důležitá je kvalita, protože kvalitní nátěr se bude vyznačovat soudržností a stálobarevností.

Existuje několik typů fasádních nátěrů, například akrylátové, silikátové, vápenné či silikonové. Před nanášením nátěru fasády je potřeba pečlivě zakrýt okna a dveře. Pod nátěr patří ještě penetrace. Ta vyrovná nasákavost podkladu a také zajistí, že nátěr dobře přilne.

Pokud fasáda není nová, je potřeba ji před nanesením nátěru vyčistit a případně opravit trhliny a praskliny. Některé firmy nabízejí všechny tyto služby v jednom, včetně nátěru, ale i sanace omítek či renovace fasády.

Pozor na výrazné barvy fasádních nátěrů

Barva nátěru je na vás. Je možné vybírat z mnoha barev a odstínů - od těch klasických, jako je šedá, bílá, hnědá či světle žlutá, až po výrazné odstíny zelené, modré, nebo třeba červené. Jako u všech dlouhodobějších investic do vzhledu či vybavení domu i zde platí, že méně je někdy více.

Nátěr fasády bude dům zdobit minimálně několik let, jeho barvu je potřeba vybírat spíše s ohledem na funkčnost než na modernost. Výrazná barva teď vypadá moderně, ale za dva roky to může být jinak. Pokud se navíc nátěr začne časem odlupovat, na tom tmavším a výraznějším to bude vždy víc vidět.

Výběr barvy a odstínu může usnadnit jednoduchá zkouška: je možné nechat si na fasádu nanést třeba jen metr čtvereční vybraného nátěru a pak se rozhodnout, zda se hodí ke stylu domu, barvě střechy, zámkové dlažby, okenních rámů či plotu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy