Na co si dát pozor při výběru bytu? Hlavně na jeho stav

Andrea Berniová
29. 8. 2012 8:20
Při prohlídce bytu určitě zkontrolujte stav podlah či oken, rozhlédněte se ale i po okolí
Prohlédněte si i okolí bytového domu
Prohlédněte si i okolí bytového domu | Foto: PANEL PLUS / Jaroslav Hejzlar

Chystáte se ke koupi bytu? Jde o životní investici, proto vybírejte pečlivě. Nákup bez rozmýšlení se v tomto případě nevyplatí. Důležitý je stav bytu. Je po celkové (a kvalitně provedené) rekonstrukci? Ideální. Pokud naopak nákladnou obnovu potřebuje, zbystřete. Možná půjde o nevýhodnou koupi. K ceně bytu si ještě přičtěte přibližné náklady na rekonstrukci. Stále máte o byt zájem?

Pozor na zničenou podlahu, stará okna a plíseň

Obzvlášť u staršího bytu nesmíte zanedbat důkladnou prohlídku a posouzení jeho stavu. Někdy poznáte nedostatky na první pohled. Pokud se vám zdá, že je vše v pořádku, podívejte se raději znovu a důkladněji. Jak vypadá podlaha? Myslíte, že toho ještě vydrží hodně, nebo už je dost opotřebovaná? A co okna? Možná je budete muset vyměnit. Prohlédněte všechny kouty - hledejte plíseň. Pozorně projděte také kuchyň a koupelnu. Majitele bytu (případně realitního makléře) se ptejte na cokoli, co vás ohledne bytu bude zajímat. Pokud jde o byt v novostavbě, neměli byste narazit na problém se stavem. Přesto výběr nepodceňte.

Líbí se vám i okolí?

Kromě stavu bytu je také třeba zvažovat, jaké možnosti nabízí. Je v domě bez výtahu, ale vy do bytu v pátém patře potřebujete dopravovat kočárek? Pak se raději poohlédněte jinde. Pokud vás chodby domu spíš děsí, vypadají neudržovaně a každá druhá žárovka nesvítí, je lepší podávat se po bytě v lépe vypadajícím bytovém domě. I okolí bytu by mohlo ovlivnit vaše rozhodování. Pokud jde o byt v příjemné lokalitě s dostatkem zeleně, v jehož blízkosti se nachází třeba pekárna či samoobsluha, máte vyhráno.

Přemýšlejte také o dopravní dostupnosti vašeho potenciálního bytu. Blízkost zastávky MHD je velkou výhodou. Pokud byste to naopak měli všude daleko, hledejte raději jinde.

--------------------------------------------------------------------------------

Prodej bytů v ČR.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy