Na co si dát pozor při výběru bytu? Hlavně na jeho stav

Andrea Berniová
29. 8. 2012 8:20
Při prohlídce bytu určitě zkontrolujte stav podlah či oken, rozhlédněte se ale i po okolí
Prohlédněte si i okolí bytového domu
Prohlédněte si i okolí bytového domu | Foto: PANEL PLUS / Jaroslav Hejzlar

Chystáte se ke koupi bytu? Jde o životní investici, proto vybírejte pečlivě. Nákup bez rozmýšlení se v tomto případě nevyplatí. Důležitý je stav bytu. Je po celkové (a kvalitně provedené) rekonstrukci? Ideální. Pokud naopak nákladnou obnovu potřebuje, zbystřete. Možná půjde o nevýhodnou koupi. K ceně bytu si ještě přičtěte přibližné náklady na rekonstrukci. Stále máte o byt zájem?

Pozor na zničenou podlahu, stará okna a plíseň

Obzvlášť u staršího bytu nesmíte zanedbat důkladnou prohlídku a posouzení jeho stavu. Někdy poznáte nedostatky na první pohled. Pokud se vám zdá, že je vše v pořádku, podívejte se raději znovu a důkladněji. Jak vypadá podlaha? Myslíte, že toho ještě vydrží hodně, nebo už je dost opotřebovaná? A co okna? Možná je budete muset vyměnit. Prohlédněte všechny kouty - hledejte plíseň. Pozorně projděte také kuchyň a koupelnu. Majitele bytu (případně realitního makléře) se ptejte na cokoli, co vás ohledne bytu bude zajímat. Pokud jde o byt v novostavbě, neměli byste narazit na problém se stavem. Přesto výběr nepodceňte.

Líbí se vám i okolí?

Kromě stavu bytu je také třeba zvažovat, jaké možnosti nabízí. Je v domě bez výtahu, ale vy do bytu v pátém patře potřebujete dopravovat kočárek? Pak se raději poohlédněte jinde. Pokud vás chodby domu spíš děsí, vypadají neudržovaně a každá druhá žárovka nesvítí, je lepší podávat se po bytě v lépe vypadajícím bytovém domě. I okolí bytu by mohlo ovlivnit vaše rozhodování. Pokud jde o byt v příjemné lokalitě s dostatkem zeleně, v jehož blízkosti se nachází třeba pekárna či samoobsluha, máte vyhráno.

Přemýšlejte také o dopravní dostupnosti vašeho potenciálního bytu. Blízkost zastávky MHD je velkou výhodou. Pokud byste to naopak měli všude daleko, hledejte raději jinde.

--------------------------------------------------------------------------------

Prodej bytů v ČR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy