Markýza: Elegantní stínění pro terasy i cukrárny

Andrea Berniová
17. 7. 2013 11:00
Automatická markýza se sama zatáhne, když fouká vítr nebo když přestane svítit slunce
Markýza ochrání před sluncem terasu i interiér.
Markýza ochrání před sluncem terasu i interiér. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Před žhavým letním sluncem dokáže ochránit stínění. Může být interiérové či exteriérové. Mezi interiérová stínění se řadí například rolety, závěsy či žaluzie. Exteriérová, to je třeba slunečník či párty stan. A pak je tu markýza. Ta dokáže zmírnit sílu slunečních paprsků dopadajících na terasu, ale i do domu, například skrz francouzské okno.

Čidla dokážou markýzu ovládat automaticky

Výsuvné markýzy s manuálním ovládáním se vytahují a stahují pomocí kliky. Manipulace s automatickými markýzami je pohodlnější. Fungují na dálkové ovládání, není tedy potřeba stahovat je ručně.

Automatická markýza může být také napojena na čidlo, které její polohu řídí podle počasí. Když začne například foukat příliš silný vítr, který by mohl konstrukci poničit, otřesové čidlo markýzu zatáhne. Existuje také čidlo slunce, které bude markýzu vytahovat a stahovat podle intenzity slunečního záření i za vaší nepřítomnosti.

Markýza tak může před vedrem ochránit i interiér, do kterého by jinak vnikaly sluneční paprsky přes velká okna či terasové dveře. Kromě pohyblivých existují ale i markýzy pevné.

Záleží na kvalitě látky i konstrukce

Prodávají se markýzy s různými rozměry a také s rozdílným sklonem. Hodí se nejen na terasy rodinných domů, ale také jako stínění na zahrádky restaurací či cukráren.

U markýzy je důležitá kvalita konstrukce, ale také pevnost potahové látky. Ta by ideálně měla obsahovat UV filtr, aby při posezení na terase chránila před spálením pokožky. Pokud je látka také naimpregnovaná, odolá kratšímu dešti. Na kvalitě látky závisí také i její životnost a barevná stálost. Látka markýz může být jednobarevná, ale i pruhovaná.

 

Právě se děje

před 50 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy