Ložnice pro alergika? pěnová matrace a postel ze dřeva

Andrea Berniová
7. 2. 2014 10:55
Aby mohl alergik klidně spát, je potřeba odstranit vše, co by mohlo vyvolat alergickou reakci
I alergik může mít klidný spánek
I alergik může mít klidný spánek | Foto: Isifa / Thinkstock

Ložnice přizpůsobená alergikovi či astmatikovi by měla zajistit klidný a ničím nerušený spánek. Proto je potřeba postarat se o odstranění všeho, co by mohlo alergické reakce vyvolávat.

Začněme postelí. Matrace by měla být prodyšná a musí mít co nejméně příznivé složení pro život roztočů. Tyto podmínky splňuje pěnová matrace. Pěna tvořící výplň matrace může být dokonce antibakteriální.

Na matraci se pak vyrábějí speciální potahy z přírodních látek a s probiotiky, které látku zbaví alergenů a také omezí výskyt roztočů. Důležité je, aby byla matrace prodyšná a snadno se zbavovala vlhkosti, která vytváří ideální prostředí pro roztoče.

Přírodní materiály mají přednost

Matrace pro alergiky se obecně vyrábějí ze speciálních pěn a mikrovláken. Tyto materiály zajistí, že se v matraci neusídlí prach a roztoči.

Lze zvolit různou tvrdost a rozměry matrace, ale je třeba vybírat i podle hmotnosti, pro kterou je matrace určena. Pod antialergickou matrací by v ideálním případě měl být umístěn lamelový rošt, který podpoří prodyšnost matrace.

Pod postelí má být volné místo, tedy žádné úložné prostory, v nichž by se mohl hromadit prach.

Vhodné jsou postele z přírodních materiálů (například z dřevěného masivu), které nevylučují žádné nežádoucí látky, což by mohlo hrozit u syntetických materiálů.

Pozor na lapače prachu

Samozřejmostí by také měly být peřiny a polštáře určené alergikům. Přikrývky a polštáře s úpravou proti roztočům mohou mít například výplň z dutého vlákna, které v sobě nezadržuje vlhkost.

Přizpůsobit lze i další zařízení ložnice. Existují speciální podlahy vhodné pro alergiky, například marmoleum či dřevěná podlaha. Nehodí se naopak koberec, ve kterém se může i přes pečlivé vysávání hromadit prach.

Na oknech by pokud možno neměly být záclony ani závěsy. Jde v podstatě o lapače prachu, který se při odhrnování závěsu snadno rozvíří. Je lepší zvolit jiný typ stínění, například žaluzie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy