Levnou hypotéku pod 3 % nabídne i Raiffeisenbank

Petr Kučera Petr Kučera
30. 9. 2011 12:05
Úvěr na bydlení s pohyblivou sazbou lze získat u další banky
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Best of Realty

Praha - Hypotéku s pohyblivou sazbou začíná nabízet také Raiffeisenbank. Úrok je navázaný na tržní sazbu PRIBOR a je nyní výrazně nižší než u klasických hypoték, na druhou stranu se může měnit každý měsíc.

Hypotéku s plovoucí sazbou od Raiffeisenbank mohou zájemci získat s počátečním úrokem 2,66 procenta ročně. Jde ovšem o slevu, platnou jen pro první říjnový pracovní týden. Na zájemce, kteří přijdou později, má čekat sazba 2,96 procenta.

Konkurenční UniCredit Bank a LBBW nyní nabízejí variabilní sazbu od 2,5 % ročně. U mBank se lze dostat na 2,99 %, stejně jako u GE Money Bank.

Všechny tyto plovoucí sazby jsou navázané na vývoj jednoměsíční tržní sazby PRIBOR. V případě GE Money Bank se může měnit i druhá složka sazby, kterou je marže banky s volitelnou fixací.

Podobný produkt nabízí i Hypoteční banka, která však tuto nabídku výrazněji nepropaguje - sazba se odvíjí od ročního PRIBORu a blíží se tedy klasické hypotéce s roční fixací.

Raiffeisenbank si přitom zkomplikovala přehlednost nabídky. Přestože hypotéku s pohyblivou sazbou uvádí teprve teď, už několik let nabízí produkt s názvem Variabilní hypotéka, umožňující pružnější způsoby splácení.

Jak funguje pohyblivá sazba

U "klasické" hypotéky si můžete zvolit fixaci sazby na určité období (třeba tři nebo pět let). Po tuto dobu se vaše měsíční splátka nezmění - ať už půjdou tržní sazby nahoru, nebo dolů.

Alternativou je hypotéka s variabilní sazbou. Její sazba je "fixována" v zásadě vždy jen na jeden měsíc. Úrok se může měnit podle vývoje na mezibankovním trhu - konkrétně se odvíjí od sazby PRIBOR.

Variabilní (pohyblivá) sazba nyní většinou vychází výrazně levněji než standardní hypotéka. Tržní sazby PRIBOR jsou totiž rekordně nízko.

Jestliže ale Česká národní banka podle očekávání zvýší základní sazby, vzrostou i úroky "variabilních hypoték".

Lidé by tedy měli mít v záloze několik tisíc korun, protože splátka může výrazně stoupnout hned v následujícím měsíci.

Pohyblivou sazbu pak lze sice obvykle relativně snadno změnit na fixovanou - její splátky jsou však většinou výrazně vyšší.

Variabilní úrok sice zřejmě i nadále zůstane pod průměrem trhu, protože krátce poté pravděpodobně stoupnou také úroky nově sjednaných standardních hypoték. Ale kdyby si klient zafixoval hned na začátku splácení tehdejší sazbu, možná by v pětiletém součtu nakonec zaplatil méně - zůstala by mu nehledě na zvýšení tržních sazeb.

Skutečná výše měsíčních splátek je samozřejmě vyšší, než na jaké banky lákají v reklamách. Obvykle jde hlavně o paušální poplatek za vedení účtu, nutnost využívat další placené produkty stejné banky a povinné pojištění. To ale platí jak pro klasické, tak variabilní hypotéky.

Rezidence Podbaba III. Paťanka, Praha 6 - Dejvice Developer: Crestyl Architekt/i: Mediapolis - Sergio Porcellini
Rezidence Podbaba III. Paťanka, Praha 6 - Dejvice Developer: Crestyl Architekt/i: Mediapolis - Sergio Porcellini | Foto: www.bestofrealty.cz
Čtěte podrobněji:
Za nejlevnější hypotéky zaplatíte víc, než láká reklama
Hypotéky budou daňově výhodnější, zdraží jen pro bohaté
Zaplaťte, že se stanete naším klientem, chtějí banky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy