LED žárovky jsou dražší, ale svítí levněji

Ilona Víchová
30. 10. 2011 13:01
LED žárovky jsou nejen úsporným zdrojem světla, ale je možné vyrobit nejrůznější tvary a barvy
Foto: osram.cz

LED diodové žárovky jsou úsporným zdrojem světla a navíc jsou příjemným designovým doplňkem. Jedná se o nejmodernější zdroj světla v současnosti. Je téměř jisté, že diody v budoucnu nahradí žárovky s wolframovým vláknem. Jak vybrat vhodný tip a proč LED žárovky používat?

Jedinou předností klasických žárovek oproti diodovým je dnes jejich nízká pořizovací cena. Je pravda, že si je zákazníci budou kupovat kvůli svítidlům, která tento typ potřebují, ale už mnoho lidí přechází na přístroje a svícení, které využívají LED technologie. Na rozdíl od vláknových mají delší životnost a neprodukují odpadní teplo a nelze se o ně popálit.

Vláknová žárovka má průměrnou životnost tisíc provozních hodin a úsporná zářivková něco kolem pěti tisíc hodin. LED diodové mohou být v provozu až sto tisíc hodin. Mechanická odolnost tohoto zdroje světla je také vysoká. Nestane se, že se rozletí na tisíc ostrých kousků. Oblíbenosti získávají především díky své účinnosti. Současné LED žárovky dosahují 60 Lm/Watt až 130 Lm/Watt. Dosahují tak až deseti násobku oproti běžnému typu. 

Proč a na co používat LED diodové žárovky

Společnost Deramax.cz spočítala rozdíl přesně na koruny. Zjistila, že za dobu životnosti jedné LED žárovky budeme muset koupit padesát kusů vláknových, které zhruba budou stát osm sest korun. Rozdíl ve výsledku bude pět set třicet korun ve prospěch diodové za jeden rok. Za deset let se ušetří až dvacet tisíc korun. Je dobré při výběru vědět, že diodové žárovky jsou všesměrové.

Výkon se uvádí v lumenech. Záleží na konstrukci LED žárovky, kdy nás zajímá počet a typ diod, umístění a barevné spektrum. Svítivost se udává v jednotce Candela spolu s úhlem. Hodnota nám sdělí, která z vybraných LED žárovek produkuje v daném úhlu vyšší svítivost. Při koupi je dobré sledovat, jak žárovka vypadá. Zda má vestavěný reflektor, který světlo odráží, jakým směrem jsou orientované diody a nebo jestli je baňka matovaná pro rozptýlení světla do všech stran. Nesmí se zapomenout ověřit si patici. Jsme zvyklí na malý a velký závit, ale u tohoto tipu zdroje světla, je možností více. 

Nabízený sortiment je opravdu široký. Lze si koupit žárovky, kde se cena pohybuje od padesáti korun do tisíci koruny. Je možné využívat LED zářivky, atuožárovky, svítidla nebo LED pásky, jako dekorativní světlo pro menší prostory nebo kuchyňské linky a skříně. Jeden metr se pohybuje kolem osmi set korun.

Nespornou výhodu mají LED zářivky. Za tisíc korun získáte vhodný zdroj světla do větších prostor. Zářivky klasické jsou velmi poruchové a v místech, kde je třeba neustálé světlo, LED zářivky přináší značnou úsporu. Je třeba investovat více peněz proto, aby se později finance ušetřily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy