Květen na zahradě: sází se zelenina a všechno kvete

Andrea Berniová
30. 4. 2012 8:38
Víte, co se v květnu děje na vaší zahradě a co byste měli udělat?
Foto: Ondřej Besperát

V květnu začínají naplno kvést ovocné stromy, ale také okrasné stromy nebo keře - například šeřík. Ten dokáže svou omamnou vůni zaplnit celou zahradu, a pokud si pár větviček vezmete do vázy, provoní i interiér. Je už potřeba se naplno věnovat trávníku. Tomu jste v dubnu připravili půdu vertikutací, pak jste ho vyseli. Nyní, když už začíná být tepleji, je nezbytně nutné ho pravidelně zalévat, aby nevysychal, ale také sekat. To trávě prospívá - pokud ji necháte vyrůst příliš vysoko, začne řídnout.

Stejně jako v dřívějších měsících budete pravděpodobně muset bojovat s plevelem (hlavně v trávníku) a škůdci, kteří už jsou teď zcela probuzení a útočí v plné síle.

Lekníny už mohou ven

Kvetou ale nejen stromy, také azalky, konvalinky nebo pryskyřníky. Na počátku měsíce nám zahradu stále ještě zdobí kvetoucí cibuloviny - tulipány či narcisy. Živé ploty obrůstají novými výhonky, které je potřeba pravidelně stříhat. Lekníny a také další vodní rostliny, které doposud přezimovaly na místech, kam se k nim nemohl dostat mráz, můžeme nyní přemístit zpátky do jezírka. Pokud máte připravené konstrukce (nebo místo u zdi) pro popínavé rostliny, je v květnu ten správný čas pro jejich výsev. Začátkem května ještě můžete sázet vinnou révu.

Pěstujte zeleninu

Co se týče zeleninové zahrady, můžete začít vysévat například hrách nebo květák a také vysazovat rajčata a okurky. Zeleninové záhony je samozřejmě potřeba zalévat, ale i hnojit či okopávat. Můžete vysadit také kořenovou zeleninu, ale řiďte se počasím: pokud je chladnější, počkejte s tím až na konec května. Jestli máte zeleninu ve skleníku či fóliovníku, nezapomeňte při teplejším počasí větrat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

před 46 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy