Konev nebo automatické zavlažování. Jak zaléváte vy?

Andrea Berniová
22. 5. 2012 6:20
Zahrada potřebuje vaši péči, nezapomínejte ji dostatečně zavlažovat
Zajímavým detailem je řešení záhonů, které jsou zapuštěné do trávníku.
Zajímavým detailem je řešení záhonů, které jsou zapuštěné do trávníku. | Foto: LandART

Víte, jak správně zavlažovat zahradu? Právě během horkých jarních a letních dní je nezbytné zahradu dostatečně zalévat. Pokud jste zakládali nový trávník a chcete se o něj správně starat, právě pravidelné zavlažování je nejdůležitější. Kromě vody potřebuje trávník ale také pravidelně sekat. Když ho sekačkou nezkracujete dostatečně často, začne řídnout a váš „zelený koberec" už nebude dokonalý.

Nezapomínejte na skleník

Zalévat samozřejmě musíte nejen trávník, ale také další rostliny na zahradě. Okrasné a ovocné stromy a keře, ovocné, zeleninové i okrasné záhony. Nezapomínejte na rostliny ve skleníku či fóliovníku. U těch navíc hrozí větší riziko, že je slunce spálí, proto by skleněná výplň skleníku neměla být zcela průhledná. Můžete ji potřít vápnem nebo koupit rovnou skleník s neprůhlednými skleněnými tabulkami.

Automatické zavlažování zalévá samo

Zavlažovat zahradu můžete několika způsoby. Už poněkud zastaralým způsobem je zalévání z konve. Dále můžete použít hadici, s níž budete obcházet zahradu. Především při zalévání trávníku jistě oceníte rozprašovač na konci hadice, který proud vody rozprostře do většího prostoru. Trávník je tak zaléván rovnoměrněji.

Ale co když jedete na dovolenou a nemáte nikoho, kdo by vám zahradu chodil každý večer zalévat? Pak oceníte automatické zavlažování. Díky tak zvaným zavlažovacím hodinám se voda spustí sama a obdélníkové nebo rotační zavlažovače se postarají o to, aby vaše zahrada nevyschla. Na zavlažovacích hodinách můžete nastavit zalévání i třikrát denně. Automatické zavlažování ale nemusíte používat, jen když nejste doma.

Oceníte ho i tehdy, pokud nemáte večer čas nebo vás zalévání zkrátka nebaví. Jestli nechcete před každým sekáním trávy odklízet hadice, na kterých jsou zavlažovače umístěné, pořiďte si podzemní rozvod vody.

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na zavlažování vaší zahrady.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy