Klasický, centrální či robotický? Jak vybírat vysavač

Andrea Berniová
4. 4. 2013 12:00
Klasický, robotický či centrální vysavač? Každý typ vysavače přináší své výhody a nevýhody
Jaký vysavač vybrat? Robotický, centrální či klasický?
Jaký vysavač vybrat? Robotický, centrální či klasický? | Foto: Aktuálně.cz

Při nákupu nového vysavače je z čeho vybírat. Na trhu jsou vysavače rozmanitých barev a tvarů s různým výkonem. Existuje ale několik základních typů vysavačů, které se od sebe zásadně liší.

Klasický vysavač je stále nejpoužívanější, i když má své nevýhody. Není například pohodlné ho tahat za sebou po celém domě, nebo ho vynášet do schodů.

Výměna sáčku s prachem také není příliš hygienická, protože se část prachu může rozvířit zpět do interiéru.

Vlastně jen hadice

To se nestane u centrálního vysavače. Jeho sací jednotka, ve které se nečistoty shromažďují, je totiž umístěna mimo dům - například v garáži. Díky tomu není centrální vysavač hlučný.

Není ani nutné tahat za sebou těžký přístroj - viditelnou částí centrálního vysavače je vlastně jen hadice, která se připojuje do stěny, do tak zvané vysavačové zásuvky. K dispozici je i teleskopická tyč a různé nástavce.

Centrální vysavač ale ke svému fungování potřebuje speciální potrubí. Proto je nejlepší o jeho pořízení uvažovat už při stavbě či rekonstrukci domu.

Uklízí sám

Pro ty, kdo nemají na uklízení moc času, nebo je vysávání zkrátka nebaví, je tu robotický vysavač. Dnes nejde o takový luxus jako dříve, už se dá koupit levněji. Robotický vysavač si s úklidem podlahy poradí sám.

Stačí ho položit na zem a zapnout. Pomocí sběrných kartáčů zbaví podlahu prachu a díky rotačním kartáčům vymete nečistoty i z koutů.

Robotický vysavač pracuje bezdrátově - má v sobě baterii, která se pravidelně dobíjí na základně připojené do elektrické sítě. Tento typ vysavače může uklízet i v nepřítomnosti jeho majitelů - stačí na vysavači nastavit čas, kdy má úklid začít.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy