Kachlová kamna příjemně prohřejí i moderní interiér

td
10. 1. 2012 6:11
Příjemně prohřejí celou místnost, skvěle vypadají a lze je zcela přizpůsobit různým stylům. To jsou kachlová kamna
Foto: Střední škola Horní Bříza

Mnozí si je pamatují z babiččiny domácnosti, jiní už je znají jen z pohádek. Kachlovým kamnům jako nejpraktičtější možnosti vaření už dávno odzvonilo, v moderním interiéru však získaly zcela novou roli - navozují pohodovou atmosféru a představují symbol stabilního domova. Se stoupající oblibou života na venkově a odporem k neustálému spěchu se tak vracejí i monumentální kachlová kamna. A ukazují, že mají své pevné místo i v moderně zařízených prostorách.

Tradiční kamna se neobejdou od ručně vyráběných keramických kachlů. Mnohé firmy si nechávají několik kachlů od každého odstínu v záloze, aby mohly v případě rozbití kachličky snadno vyměnit vadný kus za naprosto stejný. Zachován zůstal celkový ráz kamen, nesmí proto chybět ani sporák a malá pícka. Vyplatí se ke kamnům připojit také dřevěnou lavičku, nebo místo na sezení vytvořit přímo na kamnech.

Jelikož kachlová kamna vyžadují odbornou řemeslnickou práci a je třeba použít pouze kvalitní materiály, odrazí se to i na jejich ceně. Výhody však jasně převažují. Mezi největší lákadla kamen patří samotný princip vytápění. Teplo se totiž šíří sáláním, které neohřívá vzduch, ale předměty v místnosti. Navíc dochází k akumulaci tepla, které se pomalu uvolňuje až dvanáct hodin.

Pro milovníky moderního stylu, které glazované kachle příliš neinspirují, se nabízí i módnější varianta. Jednoduché a rovné linie ve spojení s hladkými jemně tónovanými kachličkami elegantně doplní jakýkoliv prostor, aniž by působily zastarale či příliš rustikálně.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy