Je váš hromosvod v pořádku? Nezapomínejte na revizi

Andrea Berniová
21. 5. 2013 15:40
Hromosvod je jediná ochrana domu před ničivou silou blesku. Nepodceňujte údržbu
Hromosvod ochrání dům před blesky
Hromosvod ochrání dům před blesky | Foto: Reuters

Období jarních a letních bouřek je zase tady. Dům může před zásahem blesku ochránit jedině hromosvod neboli bleskosvod. Jeho kontrolu proto není dobré podceňovat.

To, že je na domě připevněný hromosvod, ještě neznamená, že je dům dostatečně chráněn. Je potřeba nechat hromosvod proměřit revizním technikem. Ten zjistí, zda je funkční a zda si tak dokáže s bleskem poradit.

Revize hromosvodu je důležitá

Doporučuje se nechat si provést revizi alespoň jednou za pět let. Když hromosvod nefunguje tak, jak má, nemusí blesk správně odvést do země. Po zasažení domu tak může dojít k požáru, anebo ke zničení elektroinstalace v domě.

Zda je hromosvod v pořádku, se nepozná pouhým pohledem. Skutečně je potřeba provést měření, které odhalí možné závady.

Na střeše domu se nachází jímací zařízení. Z něj se elektrický výboj dostane do země, a to díky svodům. Pokud je ale na hromosvodu závada, nemusí to takto fungovat. Důležité je právě neporušené spojení se zemí, tedy s uzemňovací soustavou, která bleskový proud bezpečně rozvede do země.

Hromosvod dnes často bývá ze slitin hliníku. Jen odborná firma, která má příslušné oprávnění, ho může instalovat, nebo na něm provádět revizi.

Mít na domě hromosvod dnes není povinné. Musejí ho mít především školy, nemocnice či činžovní domy. Přesto se nemusí vyplatit spoléhat na štěstí, nebo na to, že blesk případně udeří do nejvyššího domu v ulici, který hromosvod má.

Proč se bát každé bouřky? Díky hromosvodu, který prošel revizí, se můžete doma cítit bezpečně.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy