Je váš hromosvod v pořádku? Nezapomínejte na revizi

Andrea Berniová
21. 5. 2013 15:40
Hromosvod je jediná ochrana domu před ničivou silou blesku. Nepodceňujte údržbu
Hromosvod ochrání dům před blesky
Hromosvod ochrání dům před blesky | Foto: Reuters

Období jarních a letních bouřek je zase tady. Dům může před zásahem blesku ochránit jedině hromosvod neboli bleskosvod. Jeho kontrolu proto není dobré podceňovat.

To, že je na domě připevněný hromosvod, ještě neznamená, že je dům dostatečně chráněn. Je potřeba nechat hromosvod proměřit revizním technikem. Ten zjistí, zda je funkční a zda si tak dokáže s bleskem poradit.

Revize hromosvodu je důležitá

Doporučuje se nechat si provést revizi alespoň jednou za pět let. Když hromosvod nefunguje tak, jak má, nemusí blesk správně odvést do země. Po zasažení domu tak může dojít k požáru, anebo ke zničení elektroinstalace v domě.

Zda je hromosvod v pořádku, se nepozná pouhým pohledem. Skutečně je potřeba provést měření, které odhalí možné závady.

Na střeše domu se nachází jímací zařízení. Z něj se elektrický výboj dostane do země, a to díky svodům. Pokud je ale na hromosvodu závada, nemusí to takto fungovat. Důležité je právě neporušené spojení se zemí, tedy s uzemňovací soustavou, která bleskový proud bezpečně rozvede do země.

Hromosvod dnes často bývá ze slitin hliníku. Jen odborná firma, která má příslušné oprávnění, ho může instalovat, nebo na něm provádět revizi.

Mít na domě hromosvod dnes není povinné. Musejí ho mít především školy, nemocnice či činžovní domy. Přesto se nemusí vyplatit spoléhat na štěstí, nebo na to, že blesk případně udeří do nejvyššího domu v ulici, který hromosvod má.

Proč se bát každé bouřky? Díky hromosvodu, který prošel revizí, se můžete doma cítit bezpečně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy