Jaké bariéry mívají bezbariérové domy

Jaké bariéry mívají bezbariérové domy
U venkovní rampy může hrát roli i kvalita jejího povrchu. Příliš kluzké materiály, jako je například lesklá dlažba či mramor, anebo velká louže totiž mohou v případě špatného počasí vstup osob s handicapem komplikovat.
Nutnost překonat větší množství schodů zase obvykle představuje prostorově náročná řešení v podobě dlouhé rampy. Kvůli dostupnosti je totiž nutné zachovat vhodný sklon a po určitých vzdálenostech musí být nájezdová rampa dělena odpočívadly, tzv. mezipodestami.
V případě větších výškových rozdílů je třeba použít přednostně výtah, v krajních řešeních schodišťovou plošinu.
Vhodně upravené musí být i bezprostřední okolí rampy.
Foto: Pražská organizace vozíčkářů/ Česká spořitelna
Věra Tůmová
27. 8. 2013 14:00

Řada institucí se chlubí, že se k nim hůře pohybliví lidé dostanou bez problémů. Zdaleka ne každý bezbariérový dům ale je opravdu bezbariérový. Své o tom ví handicapovaní, starší lidé či rodiče s kočárky. Podívejte se na některé vstupy očima architekta Jana Tomandla z Pražské organizace vozíčkářů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy