Jak zachránit zkaženou bazénovou vodu? Nejen chemií

Andrea Berniová
15. 8. 2012 14:45
Pokud je voda ve vašem bazénu zakalená, nebo zezelenala, musíte ji vyčistit
Voda v bazénu by měla být průzračně čístá
Voda v bazénu by měla být průzračně čístá | Foto: Isifa/Thinkstock

O bazénovou vodu je potřeba se starat. A jak má vypadat dobře udržovaná voda v bazénu? Už na pohled musí být čistá, čirá, na stěnách bazénu nesmějí být usazeniny.

Důležité je hlídat pH - voda by neměla být příliš kyselá ani zásaditá. Ideální hodnota pH je 7, tedy neutrální. Hmyz z hladiny bazénu odstraňujte speciální síťkou, o menší nečistoty se postará filtrace, anebo bazénový vysavač.

Nezapomínejte pravidelně doplňovat chlorové tablety. Právě opomenutí některé z těchto zásad často způsobí rapidní zhoršení kvality vody v bazénu.

Ale co když už je na prevenci pozdě? Péči o bazénovou vodu jste zanedbali a teď už je ve špatném stavu. Je zakalená či přímo zelená? Jak ji zachránit?

Možná váš bazén potřebuje chlorový šok

Prvním krokem by měla být úprava pH. Použijte tak zvaný vločkovač. Díky němu se kal srazí do chuchvalců a ty vysajete bazénovým vysavačem.

Zásadní je pak důkladně filtrovat. Pokud je voda zelená, pomůže „chlorový šok", tedy speciální a velmi účinný přípravek, který vodu vydezinfikuje a také ji zbaví řas.

Stejně jako u vločkovače se pak o zbytek postará filtrace, kterou byste měli zapínat častěji a na delší dobu než obvykle.

Kupujte jen kvalitní přípravky

Správná péče o bazénovou vodu je důležitá a její zanedbání může mít nepříjemné následky - především zdravotní. Nebezpečné jsou mikroorganismy a viry, které dokáže zničit právě chlorová dezinfekce.

Péči o bazénovou vodu nikdy nepodceňujte, stále kontrolujte její pH a vzhled. Co se týče přípravků, měli byste vybírat jen ty kvalitní, rozhodně kupujte pouze přípravky s atestem, tedy ty, které mají potřebná zdravotní a hygienická osvědčení. Právě i velice levný, ale zato neúčinný přípravek může být příčinou špatné kvality vody ve vašem bazénu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
Další zprávy