Jak ušetřit za elektřinu? Pomohou úsporné žárovky

Andrea Berniová
12. 6. 2012 5:48
Vyšší pořizovací cenu vám vynahradí  jejich delší životnost a úspora energie
Klasické žárovky mají nízkou životnost a vysokou spotřebu energie
Klasické žárovky mají nízkou životnost a vysokou spotřebu energie | Foto: Aktuálně.cz

Pokud chcete ušetřit peníze za energii, možná se snažíte otevírat chladničku na kratší dobu, vypínat sporák chvíli před dovařením jídla nebo méně pouštíte televizi či počítač.

Bez čeho se ale neobejdete, je světlo. Svítit o moc méně se nedá. Samozřejmě pokud nezapomínáte zhasínat v pokojích, kde už nejste, nebo pokud nesvítíte zbytečně více světly najednou. K ještě nižší spotřebě energie vám pomohou úsporné žárovky.

Klasická žárovka dává víc tepla než světla

Používání klasických žárovek, které dobře známe, může být ve výsledku méně výhodné, než investice do dražší úsporné žárovky. Ta déle vydrží a hlavně nespotřebuje tolik elektrické energie. Tím šetříte peníze, ale také životní prostředí. U klasické žárovky se většina elektrické energie, která je do ní dodávána, změní na teplo a jen malá část na světlo. Její používání tedy není příliš efektivní.

Pokud ale na klasické žárovce trváte proto, že tvary a vzhled těch úsporných se vám nelíbí (i když už v dnešní době existuje více jejich variant), poohlédněte se po halogenové žárovce. Ta může mít tvar klasické žárovky, je ale úspornější a má delší životnost. Nevadí jí ani časté rozsvěcení.

Můžete vybírat z různých tvarů a velikostí

Nevýhodou úsporných žárovek může být to, že trvá delší dobu, než se plně rozsvítí, a zhasínání a rozsvěcení rychle po sobě jim nesvědčí. Je lepší, když svítí déle.

Co se týče tvaru, dnešní úsporné žárovky už nemusejí být jen klasicky podlouhlé. Existuje žárovka, jejíž tvar připomíná spirálu. Seženete i jiné tvary a také různé velikosti. Právě i úsporné žárovky vám mohou pomoci ke snížení spotřeby elektřiny.

--------------------------------------------------------------------------------

Kde koupit úsporné žárovky?

 

Právě se děje

před 21 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy