Jak udržovat vodu v bazénu: zkuste ozon a UV záření

Andrea Berniová
23. 8. 2012 9:00
Pokud vám chlor vadí, zkuste jiné způsoby, jak si zajistit čistou bazénovou vodu
S čištěním bazénové vody vám může pomoci i ozon nebo UV záření
S čištěním bazénové vody vám může pomoci i ozon nebo UV záření | Foto: Isifa/Thinkstock

Staráte se o bazénovou vodu správně? Základem je filtrace, která vodu zbaví drobných nečistot. Dále potřebujete bazénovou chemii, tedy například chlorové tablety. Listy či hmyz odstraníte z hladiny bazénu pomocí síťky připevněné na tyči. Dostane se jich tam méně, pokud bazén přikryjete plachtou, anebo si pořídíte bazénové zastřešení, díky kterému bude voda i teplejší. Nečistoty usazené u dna, se kterými si filtrace neporadí, zase odstraní bazénový vysavač. Existují ještě jiné způsoby, jak udržovat vodu v bazénu čistou?

Ozon dokáže zlepšit stav pokožky

Vodu můžete dezinfikovat ozonem místo chloru. Chlorace totiž přináší nevýhody - pálení očí, chlorový zápach či vysušenou pokožku. Chlor navíc nemusí zničit všechny mikrooganizmy, které se v bazénové vodě nacházejí a mohou ohrožovat naše zdraví. Dezinfekce vody ozonem je efektivnější a vyhnete se díky ní nevýhodám chlorace. U ozonu doposud nebyly pozorovány žádné negativní účinky. Naopak, voda čištěná ozonem může zlepšovat stav některých kožních chorob.

Chlor může vadit alergikům

Ozon dokáže z bazénu odstranit bakterie a viry mnohem rychleji a také efektivněji než chlor. Ozon dokonce může zvýšit účinnost filtrace. Mimo čištění vody v bazénech se používá i k úpravě minerálních vod či k čištění odpadních vod. Chlorovaná voda může být nevhodná pro alergiky a astmatiky, voda dezinfikovaná ozonem jim ale problémy nezpůsobí. Ozon je vhodný i pro čištění vody s vyšší teplotou - například ve vířivce.

Zkuste i UV lampu

Pokud zkombinujete ozonové čištění bazénu s čištěním pomocí UV záření, dosáhnete ještě dokonalejší čistoty bazénové vody. UV záření dokáže ničit plísně a jejich spory, ale také bakterie a viry. Speciální UV lampu pro dezinfekci bazénové vody můžete použít i samostatně, bez ozonu. Díky UV záření už nebudete potřebovat chemii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy