Interiér pro alergiky? Bude to dřina!

Ilona Víchová
6. 6. 2012 9:48
Být alergikem není lehké, ale s interiérem pro alergiky bude život jednoduší
Foto: Aktuálně.cz

Alergie je pojem, který se skloňuje velmi často. Ať už jde o psy pro alergiky, deky pro alergiky, čističky vzduchu pro alergiky nebo jiné vychytávky, které alergikům usnadní život. Často bývá hlavním nepřítelem alergika jeho dům.

Podívejte se, jak zařídit interiér pro alergiky. Alergeny pylu, rostlin, zvířat, prachu a plísní nebudou mít šanci. Interiér, kde bydlí alergik by se měl určitě lišit s tím, kde žije zdravý člověk. Jak si zařídit byt, kde nebude prach, květiny, rostliny a koberce tak, aby byl útulný? Máme pro vás pár rad!

Alergie - chce to čistitelné povrchy

Alergici si rozhodně pořizují nábytek, který se dá snadno otřít. Křesla a pohovky by měla být buď z kožené látky nebo s povrchem, který sundáme a vypereme. Na jednotlivé kusy nábytku si nedávejte dečky ani ubrus, zbytečně zachycují prach. Pokud se neobejdete bez závěsů a záclon, sáhněte pro dekorace s hypoalergenní úpravou. Závěsy a záclony vám přidělají práci. Myslete na ně každý týden při vysávání a stáhněte z nich prach. Při uklízení používejte takové čistící prostředky, které jsou šetrné nejen k nábytku, ale nevyvolávají alergie.

Smiřte se s tím, že pokud jste alergičtí, při koupi postele necháte v obchodě více peněz. Spát musíte na kvalitní matraci, která by měla mít ty nejhygieničtější požadavky. Určitě kupujte matrace se sundavacím potahem z mikrovlákna, které nevpustí roztoče a snadno lze vše vyprat. I polštář pro alergika nebo deka musí být ze speciálních vláken. Vše by mělo být pratelné.

Okna? Ano, ale nechte je zavřená

Jak už jsme říkali, na okna v domě alergika záclony a závěsy nepatří. Pokud je přesto chcete, kupte speciální s hypoalergenní úpravou. Opět počítejte s vyšší pořizovací cenou. Pro pocit soukromí volte předokenní rolety nebo vnitřní žaluzie, ale i tam je třeba prach pravidelně luxovat. Při novostavbě by měli alergici uvažovat o klimatizaci a čističce vzduchu, která umožní otvírat okna co nejméně a vzduch v domě bude filtrovaný a ideálně vlhký.

I podlahy lapají alergeny

Na koberce s dlouhým vlasem zapomeňte. Dům alergika by měl mít podlahy z omyvatelného materiálu. Nechte si tedy udělat podlahu z linolea, dlažby, plovoucí nebo dřevěné podlahy. Při úklidu nezapomínejte, že na podlaze se drží velké množství prachu. V případě, že koberec doma prostě mít musíte, volte koberec s krátkým chlupem a častěji jej vysávejte nebo v případě menší velikosti ho jednoduše vperte.

Vysavač a kýbl s hadrem jsou základním vybavením

Úklid v alergické domácnosti je velmi důležitý. Určitě při výstavbě zvažujte centrální vysavač, díky kterému budete neustále mobilní. Centrální vysavač má sběrný pytel mimo dům nebo v technické místnosti a prach se nevrací zpět. Uklízení je natolik důležité, že byste měli zvážit i koupi malého robotického vysavače, který se vám přes noc o úklid postará. Alergici by měli dvakrát do týdne vysávat a dokonce i vytírat. Nezapomínejte, čistící prostředky musí být hypoalergenní bez parfemace.

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Nebojte se alergie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy