Foto: Měsíční krajina u kina Luna. Prostor v Ostravě ožil

Červená vesmírná krajina z gumy
Namísto památky na komunistickou šeď, zvlněný gumový povrch lákající k odpočinku a hrám. Architekti proměnili prostor před ostravským kinem Luna.
Jeden obdélníkový záhon, fontána a jinak jen spousta popraskaného betonu. Tak vypadalo prostranství před ostravským kinem Luna. Budovu kina i prostor před ní navrhl v roce 1969 Bronisław Firla.
Hlavním oživením prostoru byla instalace sochaře Lumíra Čmerdy z ocelových plechů. Od roku 1971 však silně zrezivěla a nebylo proto možné ji po rekonstrukci na místo vrátit. Se svolením autora původního díla však architekti pořídili nerezovou repliku původní kašny.
Replika kašny nyní dominuje originálnímu prostoru ve stylu měsíční krajiny. "V ateliéru ji nazýváme raketa," prozradil Ondřej Klímek z Projektstudia. V šedi okolního betonu má náměstíčko před kinem představovat barevnou krajinu, která trochu připomíná slavný červený koberec používaný při významných filmových událostech.
Foto: Monika Klimková
Veronika Skálová Veronika Skálová
5. 9. 2015 13:30
Betonové prostranství s květináči nahradil povrch připomínající hollywoodské "červené koberce".
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy