Film Urbanized se věnuje městskému designu

Andrea Berniová
12. 4. 2012 5:08
V kině Světozor uvidíte v květnu snímek o urbanistických projektech

Praha - Zajděte na dokument o designu. Přesněji o designu světových hlavních měst, ale i měst celkově. Přesně to nabídne film Urbanized, třetí pokračování trilogie (předcházely filmy Helvetica a Objectified) od režiséra Garyho Hustwita. Dokument je exkurzí do dvanácti světových metropolí. Zkoumá široké spektrum urbanistických projektů. Ukazuje, že města mají velký vliv na život lidí, a poskytuje i výpovědi známých světových architektů, územních plánovačů a autorů strategií.

Promítání filmu, který bude v angličtině s českými titulky, se uskuteční 26. května v kině Světozor v rámci festivalu reSITE a bude spojené s debatou. Zúčastní se jí urbanisté, architekti a odborníci - čeští i světoví. Jistá je účast hlavního městského designéra Odboru územního plánování města New York.

Uvidíte Bogotu i New York

Hustwit se věnuje tomu, jak udělat život ve městě bezpečným, přívětivým a pohodlným a také jak zajistit jeho udržitelnost v budoucnu. Ve filmu Hustwit ukazuje různá řešení těchto problémů: síť cyklostezek v Bogotě, hlavním městě Kolumbie, ale také přeměnu opuštěné nadzemní dráhy v New Yorku na odpočinkovou a pěší zónu. Představí se vám modernistická Brazília či spontánně vznikající design na okrajích jihoafrických a indických aglomerací. Cílem je otevřít globální diskuzi o budoucnosti našich měst.

Design města ovlivňuje náš život

Režisér Gary Hustwit původně vůbec neuvažoval o natočení trilogie. Po natočení prvního filmu Helvetica se ale rozhodl, že vytvoří ještě film o průmyslových výrobcích a průmyslovém designu Objectified. Nakonec vznikl i třetí film - Urbanized. Režisér v něm chtěl vyjádřit, že to, kde žijeme, jak se přepravujeme, kde pracujeme a jak odpočíváme, nám přímo diktuje fyzický design města.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy