Fakta a mýty o exekuci: O dům přijít nemusíte

td
2. 2. 2012 3:49
Oznámení o exekuci ještě neznamená ztrátu střechy nad hlavou, domluva často vše vyřeší
Foto: Thinkstock

Exekuce představuje noční můru všech majitelů nemovitostí. Ne každý má ale jasnou představu, co tento pojem skutečně zastupuje. Mylná představa obsahuje zabavení veškerého majetku i domu, popřípadě nutnost se okamžitě odstěhovat.

Co ale ve skutečnosti exekuce znamená? Jedná se pouze o dočasné omezení týkající se nakládání s domem či bytem, kterému se však lze poměrně snadno vyhnout. Stačí vědět, na co si dávat pozor.

Co je to exekuce?

Soudní nařízení na exekuci nemovitosti přichází zpravidla kvůli nesplaceným dluhům. Zmocněný exekutor je tak povinen zastavit majetek dlužníka, ze kterého je potom uhrazena dlužná částka. S exekucí souvisí také případná dražba nemovitosti, která však nemusí znamenat ukončení exekučního procesu. Pokud ani prodej domu nezajistí kompletní splacení celé částky, rozhodne soud o nejvhodnějším způsobu dalšího vymáhání dluhu. Exekuce tak může být uvalena i na účet nebo mzdu dlužníka.

Včasné placení ochrání před případným postihem

Exekuce ale není nevyhnutelná, jakmile se majitel nemovitosti doví o rozhodnutí o exekuci, měl by kontaktovat zmocněného exekutora a pokusit se dohodnout podmínky splácení. V případě menších částek se nabízí okamžité splacení, u vyšších dluhů se nabízí možnost několika splátek.

Základem pro klidné spaní je však včas splácet veškeré dluhy. Pokud nastane problém s financemi, je lepší se pokusit dohodnout přímo s věřitelem a najít mírnější řešení. Pomoc můžete najít také ve vaší bance.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy