Dřevodomy, altány, rozhledny. Nejhezčí stavby ze dřeva

Dřevodomy, altány, rozhledny. Nejhezčí stavby ze dřeva
ATELIÉR NAD ŘEKOU. Hravá stavba od studia, které vede proslulý architekt Martin Rajniš. Ateliér nad řekou se nachází v obci Kamenný Újezdec nad řekou Sázavou. Jde o prosklenou dřevostavbu, otevřenou do okolí. V zimě nebo na noc kromě skla ateliér izolují pojízdné panely. Vložením širokého pylonu do interiéru vzniká magický prostor. Autor: studio e-MRAK, realizace: 2009
ORIGINÁL. Tento dům je řešený jako dvoupodlažní dřevostavba s pultovou střechou. Výrazným dojmem působí různé šikmé plochy v kombinaci s atypickými šikmými okenními otvory. Plochy fasády jsou rozděleny proříznutými spárami, které umocňují netradičnost stavby. Autor: Vize Ateliér, s.r.o. (Ing. arch. Martin Krč), realizace: 2009
ORIGINÁL. Tento dům je řešený jako dvoupodlažní dřevostavba s pultovou střechou. Výrazným dojmem působí různé šikmé plochy v kombinaci s atypickými šikmými okenními otvory. Plochy fasády jsou rozděleny proříznutými spárami, které umocňují netradičnost stavby. Autor: Vize Ateliér, s.r.o. (Ing. arch. Martin Krč), realizace: 2009
DOMEK NA VÝSLUNÍ. Tento dům se nachází na jižním okraji Plzně. Dřevěný hranol ochraňují cihelné zdi – štíty, které zajišťují soukromí vůči sousedům a nabírají světlo. Ve dvou spodních úrovních se nachází denní společenská část domu s pracovnou a velkým obytným prostorem s kuchyní otevřený do zahrady. Horní úrovně zahrnují ložnici rodičů a obytný prostor dětí. Autor: Atelier AeroPLAN, realizace: 2009
Foto: Radka Cíglerová
Štěpán Plaček Štěpán Plaček
22. 4. 2011 12:00

Praha - Dřevo jako stavební materiál se v Česku zajímavým způsobem prosazuje při stavbách rodinných domů, ale třeba i administrativních budov.

Prohlédněte si vybrané realizace současné dřevěné architektury u nás. Nejen tyto projekty se v loňském roce zúčastnily klání v rámci Salonu dřevostaveb 2010.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy