Vlastní byt je nejdostupnější v historii, ukazují nová čísla

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 5. 2014 5:30
Splátka hypotéky za průměrný byt činí takřka třetinu z průměrného měsíčního čistého příjmu české domácnosti. V Praze jsou potřeba takřka dvě třetiny příjmu.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Central Group

Praha - Vlastní bydlení zůstává v Česku nejdostupnější v novodobé historii. Paradoxně za to "vděčíme" finanční krizi. Úrokové sazby u hypoték totiž klesly na nová rekordní minima a ceny nemovitostí nadále většinou stagnují poté, co po vypuknutí krize zkorigovaly předchozí trvalý růst. Nejhůře dostupné je bydlení v Praze, kde jsou byty nejdražší a dále zdražují.

Vyplývá to z čerstvých výpočtů společnosti Golem Finance. Její Index dostupnosti bydlení měří, jak velkou část příjmů domácnosti ukrojí splátka průměrného hypotečního úvěru s dvacetiletou splatností na byt o průměrné ceně (ta činí 1,72 milionu korun podle serveru realitycechy.cz).

U průměrné hypotéky se sazbou 2,82 procenta - což je průměrná sazba nabízená na trhu v dubnu - a se 70% poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti se celorepublikový index dostupnosti bydlení dostal v dubnu na hodnotu 29,3 procenta. Zůstal tak jen dvě desetiny procentního bodu od rekordního minima z loňského dubna.

Téměř třetina příjmu

Splátka hypotéky za průměrný byt tak činí téměř třetinu z průměrného měsíčního čistého příjmu české domácnosti. "Historicky se tedy stále pohybujeme v období s rekordně dobrou dostupností bydlení," říká Libor Ostatek, ředitel Golem Finance.

Nižší sazby pomáhají lidem ke snížení nákladů na pořízení vlastního bydlení, anebo pomáhají dosáhnout na bydlení v lepší kvalitě, než bylo běžné v době vysokých cen a drahých hypoték.

„Před pěti lety, kdy jsme začali indexy dostupnosti bydlení publikovat, dosahoval index nabídkových úrokových sazeb 5,63 % a průměrná cena bytů činila 2,1 milionu korun. Měsíční splátka této hypotéky s dvacetiletou splatností dosahovala 14 600 korun. Při stávajících sazbách by měsíční splátka vyšla na 11 458 korun. Ale za stejné peníze (2,1 milionu) si člověk pořídí výrazně lepší bydlení než před pěti lety, neboť průměrná cena bytů od roku 2009 klesla o bezmála 400 000 korun,“ upřesňuje Ostatek.

Nejméně dostupné byty jsou v Praze

Průměr za celou Českou republiku na jedné straně vyhání vzhůru Praha, na straně druhé jej tlačí dolů Ústecký kraj.

Index dostupnosti bydlení podle krajů
Index dostupnosti bydlení podle krajů | Foto: Golem Finance

Zatímco ve většině krajů se míra zatížení rozpočtu domácnosti hypoteční splátkou pohybuje na zhruba 30 procentech, v Praze dosahuje více než 60 procent. „A vlivem rychlého tempa zdražování bytů neustále roste. Tento trend považujeme za velice důležitý, neboť může předznamenávat výrazné oživení cen i v dalších regionech ČR. Zatím markantnější a více než tři měsíce trvající růst evidujeme v Jihočeském, Plzeňském, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji,“ dodává Ostatek.

Ceny podle něj v posledních měsících naopak výrazně klesají v Moravskoslezském, Královehradeckém a Libereckém kraji.

Čtyři a půl roku práce na byt

Také další poměrový ukazatel vypovídá o tom, že vlastní bydlení je pro lidi v Česku dostupnější. Index návratnosti bydlení v dubnu nepatrně klesl z předchozích 4,51 na 4,50 roku. Ještě na konci krizového roku 2008 přitom index přesahoval hodnotu šesti let.

Index návratnosti bydlení podle krajů
Index návratnosti bydlení podle krajů | Foto: Golem Finance

V praxi to znamená, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní průměrná česká domácnost potřebuje čtyřapůlnásobek čistého ročního příjmu.

Jde však opět o celorepublikový průměr a i zde platí, že jednotlivé kraje se hodně liší. Zatímco v Ústeckém kraji si lze průměrný byt pořídit za necelé dva čisté roční příjmy, v Praze naopak musí průměrná domácnost vynaložit necelých deset ročních čistých příjmů.

Zkuste srovnání hypoték a zjistěte, kde vám dají nejlevnější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy