Moderní domy pro indiány od českého architekta

Moderní domy pro indiány od českého architekta
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia Jednou z nejdůležitějších hodnot kulturního bohatství původních obyvatel Severní Ameriky ze západního pobřeží je jejich vztah a respekt k přírodě.   
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia Díky tomuto přístupu mají původní obyvatelé Severní Ameriky také velice blízko k přírodním materiálům a především pak k nejrozšířenějšímu stavebnímu materiálu - dřevu.   
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia Dřevo ostatně indiánské kmeny Britské Kolumbie provází v každodenním životě v mnoha podobách.
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia A právě jedinečný vztah k přírodě a základní kulturní hodnoty původních obyvatel se snažil architekt Lubor Trubka zachytit i ve svém návrhu budovy pro komunitu kmene Tseshaht.   
Foto: Lubor Trubka Associates Architects / Foto: Peter Powles
Věra Tůmová
25. 4. 2013 15:00

Vliv tradiční kultury severoamerických indiánů je zřetelný i při výstavbě zcela nových budov určených pro komunitní setkávání či sport. Takové stavby pro různé kmeny v kanadské Britské Kolumbii v Kanadě navrhuje už od 70. let minulého století i český architekt Lubor Trubka.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy