Moderní domy pro indiány od českého architekta

Moderní domy pro indiány od českého architekta
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia Jednou z nejdůležitějších hodnot kulturního bohatství původních obyvatel Severní Ameriky ze západního pobřeží je jejich vztah a respekt k přírodě.   
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia Díky tomuto přístupu mají původní obyvatelé Severní Ameriky také velice blízko k přírodním materiálům a především pak k nejrozšířenějšímu stavebnímu materiálu - dřevu.   
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia Dřevo ostatně indiánské kmeny Britské Kolumbie provází v každodenním životě v mnoha podobách.
Tseshaht Multiplex, Port Alberni, British Columbia A právě jedinečný vztah k přírodě a základní kulturní hodnoty původních obyvatel se snažil architekt Lubor Trubka zachytit i ve svém návrhu budovy pro komunitu kmene Tseshaht.   
Foto: Lubor Trubka Associates Architects / Foto: Peter Powles
Věra Tůmová
25. 4. 2013 15:00

Vliv tradiční kultury severoamerických indiánů je zřetelný i při výstavbě zcela nových budov určených pro komunitní setkávání či sport. Takové stavby pro různé kmeny v kanadské Britské Kolumbii v Kanadě navrhuje už od 70. let minulého století i český architekt Lubor Trubka.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 7 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy