Daň z převodu nemovitostí se změní, potvrdili poslanci

Petr Kučera Petr Kučera
27. 11. 2013 20:25
Poslanci schválili zákonné opatření. Oproti Kalouskově návrhu nemění osobu poplatníka.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Murom a.s.

Praha - Poslanecká sněmovna schválila zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitostí, která nahradí dosavadní daň z převodu nemovitostí. Od Nového roku tak například skončí i nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely.

Zákonné opatření může Senát při rozpuštění Poslanecké sněmovny přijímat jen ve věcech, které nesnesou odkladu. Některé změny týkající se daně z nabytí nemovitostí souvisí s novým občanským zákoníkem, účinným od ledna 2014.

Senátoři přijali zákonné opatření v říjnu. K definitivní platnosti však bylo potřeba, aby zákonné opatření potvrdila na své první schůzi i nově zvolená sněmovna.

Sazba daně se oproti současnému stavu nemění - od letoška je čtyřprocentní, o procentní bod vyšší než v minulosti.

Daň nadále platí prodávající

Zákonné opatření navržené vládou Jiřího Rusnoka prakticky kopíruje návrh z dílny exministra financí Miroslava Kalouska, který senátoři v září zamítli. S jedinou výjimkou.

Senát totiž v říjnu rozhodl, že na rozdíl od původního Kalouskova návrhu bude daň nadále platit prodávající, nikoliv kupující. Právě kvůli tomu totiž senátoři před měsícem změnu odmítli, Rusnokova vláda tedy sporný bod už do nového návrhu nezařadila.

I po lednu 2014 tedy zůstane pravidlo, že kupující za odvod daně pouze ručí, pokud ji nezaplatí prodávající. Smluvní strany si nicméně nově mohou zvolit, že poplatníkem daně bude nabyvatel.

Přijetí většiny změn do konce letošního roku bylo potřebné kvůli novému občanskému zákoníku. Bez "sladění" legislativy by hrozil nejen chaos, ale zejména daňové výpadky v důsledku mezer v zákoně.

Nový občanský zákoník od ledna 2014 výrazně mění samotné pojetí nemovitých věcí. Stavba, až na několik výjimek, pozbývá charakteru samostatné věci a stává se součástí pozemku. Nový občanský zákoník rozšiřuje pojem nemovitých věcí i na věcná práva k nim, rovněž zavádí některé nové či staronové právní instituty.

Stát loni vybral na dani z převodu 7,7 miliardy korun, o rok dřív to bylo asi o 300 milionů korun méně.

Už bez znaleckého posudku

Schválené zákonné opatření ruší nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely. Finanční úřad má nově vyměřit poplatníkovi daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Plátce, který s tím nebude spokojen, si může nechat znalecký posudek zpracovat a platit daň na jeho základě, pokud je pro poplatníka výhodnější. Náklady na pořízení posudku by se navíc nově mohly odečítat ze základu daně.

Od daně bude nadále osvobozena koupě prvního bytu nebo domu. Oproti dosavadní úpravě však nově nebude podmínkou podnikatelská činnost, kterou je výstavba anebo prodej staveb a bytů, na straně převodce.

Méně papírování

Nová úprava také vytváří prostor pro zmenšení rozsahu písemností, jež musí poplatníci k daňovým přiznáním přikládat. Lidé také budou moci nově dodat přílohy pouze ve formě prosté kopie v listinné nebo elektronické podobě.

Finanční úřad nebude vyžadovat předkládání písemností v případech, kdy si může potřebné údaje ověřit bezplatně z informačních systémů veřejné správy. Zpočátku půjde především o písemnosti potvrzující nebo osvědčující zvláštní cenu, například uložené ve sbírce listin obchodního rejstříku. Do budoucna, s postupující elektronizací katastru nemovitostí, lze počítat i se smlouvami, na jejichž podkladě se provádí vklad do katastru nemovitostí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

Další zprávy