Co s malým bytem? Pomozte si vestavěným patrem

Andrea Berniová
16. 8. 2013 14:50
Možností, jak získat víc prostoru v malém bytě, není zase tak málo
Prostor v malém bytě je potřeba efektivně využít.
Prostor v malém bytě je potřeba efektivně využít. | Foto: Panel Plus/ totostudio

Zařídit nepříliš rozměrný interiér tak, aby se do něj všechno vešlo, a zároveň zbylo ještě dost místa pro pohodlný pohyb, není jednoduché. Existuje ale několik pravidel, díky kterým bude tento úkol snazší.

Dost místa v bytě zabírá postel. Ať už je to ta manželská v ložnici, anebo postele v dětském pokoji. V poslední době jsou oblíbeným řešením patrové postele, lépe řečeno vestavěná patra. Díky patru na spaní se vlastně plocha bytu zvětší o několik čtverečních metrů. Postel je umístěna tak vysoko, aby se pod ní dalo pohodlně procházet. Získaný prostor se tak dá využít k umístění skříněk, psacího stolu nebo třeba sedací soupravy.

Vestavěná patra se dají využít i jako úložné prostory, ale také k vytvoření malého pracovního koutu. Patro může mít samonosnou konstrukci, anebo podpěru. Oblíbená jsou dřevěná patra, mohou být ale také z oceli či laminových desek. Na patro se dá pohodlně vystoupat po schodech, v případě skutečně malých místností také po žebříku. Výška patra se liší podle výšky stropu.

Patrová postel se hodí spíše do interiéru s vysokými stropy. Pro ty ostatní by mohla být řešením rozkládací postel.

Spojením místností získáte víc místa

Problém s nedostatkem prostoru v koupelně je možné vyřešit díky spojení koupelny a toalety, pokud spolu tyto dvě místnosti sdílejí jednu stěnu. Jde ale o nákladnější opatření a koupelna posléze pravděpodobně bude vyžadovat celkovou rekonstrukci.

Více prostoru může přinést také nahrazení vany sprchovým koutem či koupě úzké pračky, která se hodí právě do malé koupelny. Pojme většinou o něco méně prádla než klasická pračka, ale její kompaktní rozměry jsou velkou výhodou a na výkonu jí nijak neubírají. Úzké pračky nabízejí stejné funkce jako ty klasické a mohou být i úsporné.

Spojení kuchyně a obývacího pokoje, to je další možnost, jak ušetřit trochu místa a zároveň zajistit, aby interiér vypadal prostorněji a vzdušněji.

Vestavěné skříně využijí každý centimetr

V malém bytě bývá nedostatek úložných prostor. Klasické skříně zabírají dost místa a často nevyužijí prostor efektivně. Řešením by mohly být vestavěné skříně. Jejich výhoda tkví v tom, že se dají vyrobit na míru každému interiéru a problémem nejsou ani atypické rozměry.

Vestavěná skříň využije každý centimetr místa - i pod šikmou střechou. Dá se tedy umístit také do podkroví. Díky posuvným dveřím se hodí i do úzkých místností. Co se týče materiálu, často se pro výrobu posuvných dveří skříně používají lamino desky či dýhované desky.

Vnitřní uspořádání skříně se dá navrhnout na míru. Může se skládat jen ze zásuvek, poliček či tyčí pro zavěšení ramínek s oblečením. Do vestavěné skříně je možné schovat například i sušák na prádlo, žehlicí prkno či vysavač.

 

Právě se děje

před 31 minutami

USA prověřují plány Česka a dalších zemí kvůli zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy