Chytrý dům má svým majitelům zajistit komfort

Andrea Berniová
17. 4. 2013 8:00
Inteligentní vytápění, elektroinstalace, osvětlení i spotřebiče. To vše patří k chytrému domu
Co všechno umí chytrý neboli inteligentní dům?
Co všechno umí chytrý neboli inteligentní dům? | Foto: Konhefr

Co umí chytrý dům? Vše je v něm přizpůsobeno přání a životnímu stylu jeho obyvatel. Dům svým majitelům šetří čas i peníze, snaží se jim usnadnit a zpříjemnit život různými způsoby.

Jedním z nich může být inteligentní elektroinstalace. Díky ní lze zajistit spolupráci jednotlivých systémů, tím pádem je jejich ovládání snazší a příjemnější. Vše je propojeno tak, aby komfort obyvatel domu byl co nejvyšší.

Chytré je vytápění i výroba elektřiny

V chytrém domě nemůže chybět chytré vytápění. To je takové, které efektivně vyhřeje celý dům a jeho činnost je možné snadno ovládat z jednoho místa - například pomocí termostatu.

To ale není vše. Pro chytrý dům je typická i alternativní výroba elektřiny, tedy například pomocí solárních panelů. Vytápění pak může zajistit tepelné čerpadlo.

Střešní okno se zavře samo, když prší

I osvětlení může být chytré. To když je úsporné, nabízí například funkci stmívání, anebo pokud světlo reaguje na pohyb. I žaluzie a rolety mohou být automatické, stejně jako střešní okna.

Není pak nic snazšího než stisknout tlačítko na dálkovém ovládání a rolety se samy stáhnou, střešní okna se zavřou. Je ale také možné nastavit čas, kdy se mají rolety stáhnout během dne. Střešní okna zase mohou mít senzor, který při začínajícím dešti zajistí jejich zavření.

A jak vypadá vstup do chytrého domu? Opět jde o co největší komfort obyvatel, takže žádné hledání klíčů v tašce. Stačí během vteřiny zvolit správný číselný kód, anebo přiložit magnetickou kartu.

O tom, zda bude dům inteligentní, je potřeba přemýšlet už před započetím stavby. Mnoho firem nabízí konkrétně stavbu chytrého domu. Stačí si jen vybrat, jaké funkce by měl nabízet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy