Chcete letos bazén? Začněte ho pomalu vybírat

Andrea Berniová
12. 3. 2012 3:04
Při výběru bazénu je potřeba promyslet hodně věcí, proto začněte s předstihem

Pokud ještě nemáte zapuštěný bazén, ale plánujete si už toto léto jeho výhod konečně užívat, měli byste začít s výběrem. Teplé dny se pomalu blíží, výběr správného typu bazénu, jeho velikosti i materiálu bude nějakou dobu trvat. Můžete si vybírat z mnoha tvarů, ale i řešení vstupu do bazénu je na vás.

Byly by lepší schody nebo klasický žebřík?

Navíc je potřeba také vybrat firmu, která zajistí, aby byl bazén před příchodem léta bezpečně zabudován v zemi se vším, co k němu patří. Pokud si naopak chcete bazén „instalovat" sami, je dost věcí, které byste o tom měli vědět, než začnete. Od vyhloubení jámy po finální úpravy vede dlouhá cesta. Jedná se o velmi přesnou práci a nedokonalý výsledek dokáže celý dojem zkazit. Každá nepřesnost může navíc bazén poškodit. Za reakci bazénu na zabudování svépomocí prodejci nezodpovídají. Některé firmy nabízejí prodej bazénu i instalaci, jiné jen bazény a další zase třeba jen zabudování.

Bazénem to nekončí

Nezapomínejte, že pokud chcete mít kolem bazénu dlažbu místo trávníku, zabere to další čas navíc. Stejně tak stavba zastřešení, pokud po něm toužíte. Díky němu se můžete koupat až šest měsíců v roce, protože zastřešení izoluje teplo. Voda v bazénu může být ale příjemnější i bez zastřešení - díky jejímu solárnímu ohřevu nebo tepelnému čerpadlu.

Oba způsoby vytápění jsou šetrné k životnímu prostředí. I umístění bazénu musíte vybírat pečlivě. Určitě není výhodné mít bazén blízko stromu, který by na něj vrhal stín a navíc by ho později štědře zásoboval spadaným listím. Je také třeba počítat s okolní úpravou, třeba s již zmíněnou dlažbou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy