Chaty a chalupy se před létem prodávají o sto šest

Věra Tůmová
7. 5. 2013 17:45
Nízké ceny nemovitostí a sazeb hypoték lákají Čechy i k nákupu rekreačního bydlení
PAVEL HEJTMÁNEK Rekreační chata Bartošovice
PAVEL HEJTMÁNEK Rekreační chata Bartošovice | Foto: Nadace dřevo pro život

Praha - Řada Čechů nejspíš letos hodlá trávit dovolenou hlavně v tuzemsku. Dva měsíce před začátkem letních prázdnin se totiž u nás zase hojně nakupují chaty a chalupy. Letos se jich ale asi prodá, podle zpráv z největších realitních kanceláří, podstatně více než v předchozích letech.

„Počet prodaných nemovitostí vzrostl v tomto segmentu oproti minulému roku o více jak 15 procent. Kdo nestihnul využít příležitost výhodného nákupu chaty či chalupy v minulém roce, činí tak nyní," potvrzuje zvýšení prodejů chat a chalup například Milan Zavadil z M&M Reality.

Podle výkonného ředitele největší domácí realitní sítě RE/MAX Hanuše Němečka ale sezóna rekreačních nemovitostí teprve začíná. „Poptávka se dramaticky zvýšila v dubnu a od té doby každým dnem roste. Jen pro ilustraci, meziměsíční nárůst poptávky březen x duben je 51 procent," konstatuje Němeček.

Chaty teď kupují i váhaví kupci

Za masivním nakupováním rekreačních nemovitostí nicméně podle expertů stojí hned několik faktorů. Jednak se na zvýšeném zájmu výrazně podílí nízká cena nemovitostí i příznivé úroky na hypotečních úvěrech, které podle Zavadila lákají i váhavé kupce.

Prohlédněte si roubené domy, které se dnes u nás staví ve fotogalerii Jak vypadají moderní roubenky vlevo vedle článku.

Dále to je nejspíš způsobeno i dlouhou zimou, která zpomalila zájem o reality obecně. „Nyní s rychlým nástupem jara trh extrémně ožil a neustále se zvyšující počet rezervací i počet samostatných poptávek to dokládá," říká Hanuš Němeček.

Nejzajímavější chalupářské lokality

Podle expertů z realitní sítě RE/MAX se nyní nejvíce prodávají objekty v rekreačních oblastech Jihočeského kraje, který následují Střední Čechy a Jihomoravský kraj.

M&M Reality zase registruje největší poptávku v oblíbených horských oblastech. Lidé nejvíce poptávají rekreační nemovitosti právě v lokalitách, jako jsou například Jeseníky či Krkonoše a zde pak populární Špindlerův mlýn. Nezaostává ani Šumava, Vysočina či vybrané části Beskyd.

„Čechy přitom nejvíce zajímají starší nemovitosti, které jsou především levnější než novostavby či apartmány a také působí více venkovsky, tudíž do rázu panenské krajiny dobře zapadají," dodává Miloš Zavadil.

Podle něj se nyní také nejvíce zájemců o koupi chaty či chalupy objevuje mezi mladými páry věkově nad 30 let, kteří založili rodinu a chtějí se mít s dětmi kam uchýlit za odpočinkem. „Tito lidé již zpravidla mají nějakým způsobem vyřešené vlastní bydlení, a proto si mohou dovolit řešit nemovitost k rekreaci," podotýká Zavadil.

Kupují se ale nejen domy…

Zajímavý je podle realitního makléře Pavla Hassmana z RE/MAX ale nyní také fakt, že kromě chat a chalup teď zásadním způsobem roste poptávka i po samostatných zahradách tedy bez obyvatelné nemovitosti. Příkladem jsou Severní Čechy, kde zájem o tyto nemovitosti v posledním měsíci výrazně roste.

Vyšší poptávka je ovšem v současnosti i po zahrádkách v koloniích, které se v minulých letech nijak zásadní oblibě netěšily. „Pro mnoho lidí jde o možnost relaxovat a odpočinout si po týdnu v práci. Přibývají rovněž lidé, kteří hledají možnost pěstovat si vlastní zeleninu. Tento trend je navíc určitě na vzestupu, ať už je způsoben kvalitou či cenou zeleniny a ovoce v obchodech nebo případně dalšími faktory," domnívá se Hassman.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy