Nocleh pod vrcholem nejvyšší hory Evropy? Není problém.

Nocleh pod vrcholem nejvyšší hory Evropy? Není problém.
Stavba má vejčitý charakter, a to proto, aby maximálně zachycovala sluneční paprsky potřebné pro výrobu energií. Vejčitý povrch v tomto případě lépe koresponduje s putováním slunce po nebi.
Chata se nachází na poměrně nebezpečném místě. Kvůli počasí a své poloze je tak více než polovinu roku nepřístupná.
Vlastní stavba začala již v roce 2010, ale kvůli náročným klimatickým podmínkám se finalizace protáhla až na rok 2013. Původní plán počítal s otevřením chaty již v roce 2012.
Stavět je v této lokalitě možné jen několik měsíců v roce, a to od konce května, kdy se na staveništi odklízel sníh, až do září.
Foto: Schneider Electric
Věra Tůmová
11. 7. 2013 21:00

Zřejmě nejvýše položenou noclehárnou v Evropě je nová chata Refuge du Goûter na Mont Blancu ve Francii. Postavili ji ve výšce 3835 metrů především pro horolezce mířící na 4810 metrů vysoký vrchol. Stavba je unikátní z několika důvodů. Výjimečná je nejen lokalita, ale i použitá technologie.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy