České stavebnictví zmírá, oživení přijde až v roce 2014

td
11. 1. 2012 2:05
Českému stavebnictví se nedaří, čeká ho pokles v roce 2012 i 2013
Foto: Reuters

Znatelný pokles bude pravděpodobně české stavebnictví provázet nejen v letošním, ale i příštím roce. Vyplývá to z odhadu evropského odborného sdružení Euroconstruct, který předpokládá propad odvětví až o 4, 1 procenta. Česko tak zůstane daleko za výkonným Polskem i Slovenskem a propadne se pravděpodobně až na poslední příčku hodnoceného žebříčku. Vyplývá to ze statistiky, kterou poskytla členská firma Euroconstruktu ÚRS Praha pro ČTK.

Česká republika tak v pozici největšího propadu vystřídá Maďarsko, už v roce 2013 by se však pokles stavebnictví mohl zmírnit až o 0,3 procenta. S rokem 2014 už by měl přijít mírný růst tohoto oboru, mohl by se zvýšit o 1,8 procenta. „Výhled ekonomického růstu pro rok 2012 se jednoznačně zhoršil, a to s ohledem na dramatické zpřísňování rozpočtových politik a pokles důvěry," uvedli odborníci pro ČTK. V Evropě se tak oživení oboru stavebnictví posune o celý rok a zřejmě ani po růstových letech se už nevrátí na původní hodnoty zaznamenané před krizí.

U stagnace českého stavebnického průmyslu hraje důležitou roli také změna daně z přidané hodnoty, která zvýšila cenu všech domů a bytů. To ovlivnilo prodej nemovitostí zejména před koncem roku 2011, po schválení zvýšení daně se objevuje problém s velkým množstvím nových bytů i rozestavěných developerských projektů v insolvenci. Nárůst stavebnictví v rámci zemí střední Evropy zaznamenává například Polsko a sousední Slovensko.

 

Právě se děje

před 55 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy