Cenu domu nejlépe určí odhadce, pomůže ale i internet

td
12. 1. 2012 4:07
Za profesionální odhad ceny domu si připlatíte, existují však i levnější řešení
Secesní vila nacházející se v malebném prostředí v části obce Město Albrechtice. Secesní dvoupodlažní vila byla postavena při východním okraji parku Nového zámku rodinou Brunerových počátkem 20. století a je též nazývána jako zámeček či Nový zámek. V suterénu objektu se nachází kompletně zrekonstruovaná bytová jednotka o výměře 170 m², která je připravena k okamžitému použití. K vile náleží další samostatné budovy a to, objekt se šesti garážemi, zrekonstruovaná stodola o rozměrech 10x27 m, která je určena pro úschovu zahradní a dopravní techniku, dále krytý bazén (před dokončením), skleník a přilehlá okrasná zahrada. Nabízejí RK Sting a RK Evropa
Secesní vila nacházející se v malebném prostředí v části obce Město Albrechtice. Secesní dvoupodlažní vila byla postavena při východním okraji parku Nového zámku rodinou Brunerových počátkem 20. století a je též nazývána jako zámeček či Nový zámek. V suterénu objektu se nachází kompletně zrekonstruovaná bytová jednotka o výměře 170 m², která je připravena k okamžitému použití. K vile náleží další samostatné budovy a to, objekt se šesti garážemi, zrekonstruovaná stodola o rozměrech 10x27 m, která je určena pro úschovu zahradní a dopravní techniku, dále krytý bazén (před dokončením), skleník a přilehlá okrasná zahrada. Nabízejí RK Sting a RK Evropa | Foto: RK Evropa, RK Sting

Nesprávný odhad ceny nemovitosti patří mezi největší chyby, které se objevují při prodeji realit. Většinou je na vině sám prodejce, který se příliš spoléhá na svou objektivitu, a tak se cena ve výsledku liší až o desítky procent. Přitom existuje hned několik jednoduchých možností, jak poměrně přesně stanovit hodnotu bytu či domu. Stačí jen obětovat chvíli času, který se však vrátí při úspěšném prodeji.

Nejspolehlivější variantou je přizvání odborného odhadce, za jeho služby se však platí několik tisíc korun. Nabízí však také jistotu, že cena je stanovena podle aktuálního dění na trhu a nehrozí nebezpečí skrytých vad, kterých by si prodejce jinak nevšiml. Mnohem levněji pak vyjde online odhad, který se tvoří na základě podrobného dotazníku o vaší nemovitosti. Za něj zaplatíte zhruba sto korun. Internet nabízí také další cenné informace, stačí si vyhledat cenové mapy čerpající z dat statistického úřadu a vyvodit z nich přibližnou cenu domu.

Pomoc určitě neodmítne ani přizvaný makléř z vámi vybrané realitní kanceláře. Nejjednodušším postupem odhadu hodnoty je potom srovnávací metody, kdy se oceňování řídí nabídkou nemovitostí s podobnou dispozicí, polohou a typem. Ne vždy je ale k dispozici adekvátní srovnání, navíc se těžko hledá záruka, že konkrétní nabídka je zhodnocena správně. K ceně lze totiž připsat i výhody jako jsou zelené plochy v okolí nebo příjemný výhled z okna, uškodí naopak nejnižší patro domu či absence sklepa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy