Bytová výstavba v České republice poklesla

ČTK ČTK, ab
3. 5. 2012 21:20
Tak málo bytů jako vloni nebylo postaveno od roku 1997
Rezidence Stodůlky (vizualizace)
Rezidence Stodůlky (vizualizace) | Foto: PSJ

V loňském roce se nová bytová výstavba v České republice dostala na nejnižší úroveň od roku 1997. Poklesla meziročně o 2,1 procenta. Nejčastěji se byty budovaly v rodinných domech (62 procent ze všech zahájených staveb bytů). Ani počet dokončených bytů nebyl vloni nijak vysoký. Naopak, dokončilo se nejméně bytů od roku 2003.

Pokles je zapříčiněn tím, že i na stavebnictví dopadají státní úspory. Nevypadá to, že by se situace v nejbližší době mohla zlepšit. I velké stavební firmy se dnes živě zajímají o menší zakázky, a tak počet nově uzavíraných zakázek roste, klesá ale jejich hodnota. Snižuje se i počet zaměstnanců ve stavebnictví a klesají ceny stavebních prací.

Za stavební práce se platí méně

Ceny stavebních prací klesly během minulého roku o půl procenta a pravděpodobně budou padat i letos. Důvodem je pokles výkonu českého stavebnictví. Nabídka převyšuje poptávku a zakázek je málo. Konkurence je veliká a ceny stavebních materiálů spíše rostou. Zvyšují se i celkové náklady - například na energie či dopravu.

Byty vznikaly spíš v rodinných domech

V minulém roce klesala výstavba nových bytů v bytových domech a jejich součástech a nestavělo se ani v bytech, které vznikly z nebytových prostor. Naopak v rodinných domech (jejich nástavbách, přístavbách či vestavbách) se stavělo bytů více. I v domovech pro seniory vznikalo více bytů.

Karlovarský kraj je na tom nejhůř

Nejčastěji se byty stavěly ve Středočeském kraji, také v Jihomoravském kraji a v Praze. Naopak v Karlovarském kraji se stavělo málo. Stavěly se spíše větší byty - čtyřpokojové a pětipokojové. Naopak garsoniér a jednopokojových bytů vzniklo menší množství.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy