Bytová výstavba v České republice poklesla

ČTK ČTK, ab
3. 5. 2012 21:20
Tak málo bytů jako vloni nebylo postaveno od roku 1997
Rezidence Stodůlky (vizualizace)
Rezidence Stodůlky (vizualizace) | Foto: PSJ

V loňském roce se nová bytová výstavba v České republice dostala na nejnižší úroveň od roku 1997. Poklesla meziročně o 2,1 procenta. Nejčastěji se byty budovaly v rodinných domech (62 procent ze všech zahájených staveb bytů). Ani počet dokončených bytů nebyl vloni nijak vysoký. Naopak, dokončilo se nejméně bytů od roku 2003.

Pokles je zapříčiněn tím, že i na stavebnictví dopadají státní úspory. Nevypadá to, že by se situace v nejbližší době mohla zlepšit. I velké stavební firmy se dnes živě zajímají o menší zakázky, a tak počet nově uzavíraných zakázek roste, klesá ale jejich hodnota. Snižuje se i počet zaměstnanců ve stavebnictví a klesají ceny stavebních prací.

Za stavební práce se platí méně

Ceny stavebních prací klesly během minulého roku o půl procenta a pravděpodobně budou padat i letos. Důvodem je pokles výkonu českého stavebnictví. Nabídka převyšuje poptávku a zakázek je málo. Konkurence je veliká a ceny stavebních materiálů spíše rostou. Zvyšují se i celkové náklady - například na energie či dopravu.

Byty vznikaly spíš v rodinných domech

V minulém roce klesala výstavba nových bytů v bytových domech a jejich součástech a nestavělo se ani v bytech, které vznikly z nebytových prostor. Naopak v rodinných domech (jejich nástavbách, přístavbách či vestavbách) se stavělo bytů více. I v domovech pro seniory vznikalo více bytů.

Karlovarský kraj je na tom nejhůř

Nejčastěji se byty stavěly ve Středočeském kraji, také v Jihomoravském kraji a v Praze. Naopak v Karlovarském kraji se stavělo málo. Stavěly se spíše větší byty - čtyřpokojové a pětipokojové. Naopak garsoniér a jednopokojových bytů vzniklo menší množství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy