Byt se rozzáří díky správně umístěným svítidlům

TD
16. 12. 2011 4:57
Kam nejlépe umístit jednotlivá svítidla a podle čeho je vybírat?
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Doba, kdy každé místnosti v domě vévodil jeden lustr, je dávno pryč. Dnes se nám nabízí nespočet druhů a typů nejrůznějších svítidel od zabudovaných bodových světel až k designovým světelným provazům. Aby interiér vynikl v celé své kráse a zároveň si jeho obyvatelé nezkazili oči, je třeba zdroje světla dobře umístit. Každý pokoj má vlastní specifika a požadavky, které by se neměly přehlížet.

Většina činností, ve kterých zapojujeme zrak, vyžaduje také zvláštní světelný zdroj. Lampička by měla mít pevné místo na pracovním stole, u počítače i televize. Svou dávku světla si zaslouží také pracovní deska v kuchyni. Právě u přípravy jídla se můžeme nejen zranit, ale také si snadno zkazit oči. Ideálním řešením jsou zapuštěná bodová světla, která nenaruší ladění kuchyně. Velmi svěže však působí také závěsné lampy, které se krásně vyjímají nad kuchyňským ostrůvkem.

V koupelně se vyplatí zkombinovat více druhů svítidel. Hlavní zdroj světla by se měl nacházet na stropě, další potom u zrcadla. Ale pozor, ne všechna svítidla jsou vhodná do koupelny! Je třeba se vždy přesvědčit, zda lze lampu použít i ve vlhkých prostorách.

Lampy, lustry a další svítidla nejen že rozzáří interiér, mohou sloužit navíc jako designový doplněk a dekorace zároveň. V místnostech, kde není třeba věnovat zvláštní pozornost extrémně tmavým místům, lze pustit uzdu fantazii. Použijte několik stejných lamp a zavěste je v různé výšce, aby vytvořily jakýsi světelný hrozen. Efektně působí i lustry tvořící linii, která půlí celou místnost.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy