Byt se rozzáří díky správně umístěným svítidlům

TD
16. 12. 2011 4:57
Kam nejlépe umístit jednotlivá svítidla a podle čeho je vybírat?
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Doba, kdy každé místnosti v domě vévodil jeden lustr, je dávno pryč. Dnes se nám nabízí nespočet druhů a typů nejrůznějších svítidel od zabudovaných bodových světel až k designovým světelným provazům. Aby interiér vynikl v celé své kráse a zároveň si jeho obyvatelé nezkazili oči, je třeba zdroje světla dobře umístit. Každý pokoj má vlastní specifika a požadavky, které by se neměly přehlížet.

Většina činností, ve kterých zapojujeme zrak, vyžaduje také zvláštní světelný zdroj. Lampička by měla mít pevné místo na pracovním stole, u počítače i televize. Svou dávku světla si zaslouží také pracovní deska v kuchyni. Právě u přípravy jídla se můžeme nejen zranit, ale také si snadno zkazit oči. Ideálním řešením jsou zapuštěná bodová světla, která nenaruší ladění kuchyně. Velmi svěže však působí také závěsné lampy, které se krásně vyjímají nad kuchyňským ostrůvkem.

V koupelně se vyplatí zkombinovat více druhů svítidel. Hlavní zdroj světla by se měl nacházet na stropě, další potom u zrcadla. Ale pozor, ne všechna svítidla jsou vhodná do koupelny! Je třeba se vždy přesvědčit, zda lze lampu použít i ve vlhkých prostorách.

Lampy, lustry a další svítidla nejen že rozzáří interiér, mohou sloužit navíc jako designový doplněk a dekorace zároveň. V místnostech, kde není třeba věnovat zvláštní pozornost extrémně tmavým místům, lze pustit uzdu fantazii. Použijte několik stejných lamp a zavěste je v různé výšce, aby vytvořily jakýsi světelný hrozen. Efektně působí i lustry tvořící linii, která půlí celou místnost.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy