Bydlení je podle Čechů nyní dostupnější

Věra Tůmová
23. 5. 2012 16:00
Češi začínají mít dojem, že se šance na pořízení bytu zlepšují

Praha - Nových bytů se v České republice sice staví čím dál méně, Češi ale mají pocit, že dostupnost bydlení je už nyní o poznání lepší. Šanci na pořízení vlastního bydlení ještě v roce 2010 vnímalo negativně zhruba 70 procent Čechů. Vloni jich už ale bylo o deset procent méně. Vyplývá to z výsledků pravidelného výzkumného šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které komentují experti ČSOB.

„Dostupnost bydlení se tak stala v porovnání s možnostmi vzdělání, přístupu ke zdravotní péči nebo zabezpečení na stáří jediným parametrem, který dosáhl v posledních letech významného zlepšení," konstatuje Pavla Hávová z ČSOB.

Staví se čím dál méně

Výstavba nových bytů přitom každým rokem klesá. Zatímco v roce 2007 bylo dokončeno 41 649 staveb, loni jich bylo dostavěno už pouze 28 630. To je propad o 32 procent. Od roku 2008 podle dat Českého statistického úřadu současně klesá i počet zahájených bytových staveb.

„Přesto se není třeba obávat, že by Češi neměli v budoucnosti kde bydlet," říká Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB. „Ačkoliv stále ještě nemůžeme tvrdit, že jsme překonali útlum ve stavebnictví, prognóza je taková, že se bytová výstavba během následujících několika let opět rozběhne."

V loňském roce se nejvíce rodinných domů postavilo ve Středočeském kraji. Významně se na tomto faktu podílí situace v hlavním městě, kde jsou velmi drahé stavební parcely, a pravděpodobně i proto se tolik staví rodinné domy v blízkosti Prahy, tedy ve Středočeském kraji. V roce 2011 zde bylo postaveno 4309 rodinných domů. Na opačné straně žebříčku je pak s pouhými 338 domy Karlovarský a s 628 domy Liberecký kraj.

Byty mají kvalitnější vybavení…

Technická vybavenost nových bytů se oproti minulosti podle expertů znatelně zlepšuje. „Lidé rovněž stavějí menší rodinné domy na větších pozemcích, přičemž to neznamená, že mají menší obytnou plochu. Ta se podle statistik naopak mírně zvětšuje. Spolu s tím roste i komfort obyvatel. Také byty v bytových domech se staví větší než před pěti lety," poznamenává Martin Kupka z ČSOB.

Cena bytu v bytovém domě dosahovala v roce 2011 v průměru 2,04 milionu korun. Oproti roku 1997 byla tedy o téměř milion korun vyšší. Nejčastější velikost bytů, které se nejvíce kupují, je v posledních třinácti letech 2 + 1.

--------------------------------------------------------------------------------

Chcete si pořídit vlastní bydlení na hypotéku? Hypoteční kalkulačka vám ji pomůže spočítat.


 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy