Automatická vrata a brány: Stačí jen stisknout tlačítko

Andrea Berniová
21. 11. 2013 17:14
Bránu i garážová vrata můžete otevírat snadno a bez námahy z domu či z auta
Usnadněte si otevírání garážových vrat
Usnadněte si otevírání garážových vrat | Foto: Central Group

Automatická vrata a brány jsou praktickým řešením zdlouhavého ručního otevírání a zavírání vrat do dvora či do garáže. Obzvlášť s příchodem nižších teplot, mrazů a intenzivnějších dešťových a sněhových srážek se automatická vrata stávají pohodlnou a vítanou alternativou vybíhání z auta a manuální manipulace s vraty.

Vjezdové brány mohou být otočné, pojezdové či posuvné. V případě otočné brány se jedná o klasická dvě křídla, která se otevírají do prostoru. Otočné brány jsou vhodnou volbou v případě, že dvůr či zahrada nabízí dostatek místa pro jejich otevření, a to i po zaparkování auta. Tento typ brány se volí také tehdy, když vedle brány není prostor, kam by se mohla odsunout - tedy pokud je pozemek spíš delší než širší.

Posuvné či pojezdové brány jsou naopak vhodné, pro kratší pozemky, které z důvodu nedostatku prostoru neumožňují použití klasických dvoukřídlých vrat. Rozdíl mezi pojezdovou a posuvnou bránou je v tom, že pojezdová brána potřebuje pro svůj pohyb kolejnici, zatímco posuvná brána může být samonosná. To znamená, že se pouze vysouvá ze základny.

Pro umístění posuvné nebo pojezdové brány je nutné, aby vedle ní byl dostatek místa, kam se může celá brána odsunout.  Díky pojistce, která zastaví zavírání brány, pokud jim něco stojí v cestě, není třeba se bát, že by se začala zavírat a poškodila auto.

Bránu z kovu či ze dřeva?

Vjezdové brány se vyrábějí na míru. Může jít o ocelový rám s dřevěnou či ocelovou výplní. Vzhled brány se různí, záleží na vkusu majitele pozemku. Brána tedy může být dřevěná, a to jak průhledná, tak neprůhledná.  Kovová výplň pak často mívá podobu ozdobně tvarovaných tyčí.

Důležitý je elektromechanický pohon, který může být ovládán i na dálku a zajišťuje pohyb brány. Při výpadku elektrického proudu lze po odblokování otevírat bránu i manuálně.

I garáž se otevře sama

Vjezd do garáže mohou usnadnit automatická garážová vrata. Dají se otevírat na dálku stisknutím jediného tlačítka. Garážová vrata bývají sekční, rolovací či výklopná.

Rolovací vrata se navíjejí na buben u stropu. Pro použití tohoto typu vrat je lepší, když má garáž vyšší strop, protože se pod něj musí vejít buben i s navinutými vraty. Naopak sekční garážová vrata se nenavíjejí, ale vyjíždějí přímo pod strop, jehož část překryjí. Třetím typem jsou výklopná vrata. Ta už při otevírání vyžadují v garáži trochu místa. I automatická garážová vrata se dají otevírat ručně, třeba v případě vypnutí elektrického proudu.

Vzhled vrat určuje majitel garáže. Mohou mít například čistě bílý povrch, anebo vzhledem připomínat dřevo.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy