Automatická garážová vrata: jaké typy existují?

Andrea Berniová
11. 4. 2013 18:00
Vrata na dálkové ovládání jsou čím dál oblíbenější. Mohou být rolovací, sekční či výklopná
Garážová vrata mohou barevně ladit s domem
Garážová vrata mohou barevně ladit s domem | Foto: Central Group

Pokud zahrada rodinného domu nabízí dostatek prostoru, vyplatí se věnovat ho i garáži. Auto je v ní chráněno před výkyvy počasí, ale i před zloději. V garáži je navíc možné uchovávat například zimní pneumatiky, nářadí či jízdní kola, zkrátka věci, které se v domě skladují těžko a zbytečně by zabíraly místo.

Jak ale vyřešit vjezd do garáže? Je možné vybírat z různých typů garážových vrat. Někdo nedá dopustit na klasická křídlová vrata bez elektrického ovládání.

Není ale nic jednoduššího než stisknout tlačítko a sledovat, jak se vrata otevírají sama. Proto jsou automatická garážová vrata velmi oblíbená.

Výklopná, rolovací či sekční vrata?

Automatická vrata mohou být rolovací. Jejich výhodou je, že po otevření nezaberou v garáži téměř žádný prostor, rolují se totiž vzhůru a navíjejí se na tak zvaný buben.

Další možností jsou výklopná garážová vrata. Celá jejich plocha se vyklápí pod strop garáže. Vyklápěcí vrata se mohou otevírat ručně, opět ale existují i jejich automatické varianty.

Oblíbená jsou také sekční vrata. Vyjíždějí svisle nahoru, podobně jako ta rolovací. Rozdíl je v tom, že sekční vrata se nenavíjejí na buben, ale vyjíždějí pod strop a pokryjí tak část jeho plochy.

Garážová vrata se dají vyrobit na míru

Vrata mohou mít různý povrch, například čistě bílý, anebo s texturou dřeva. Ladí tak s okenními rámy domu či s barvou střechy. Většinou je možné nechat si vrata vyrobit na míru.

Mohou být také zdokonalena tepelnou izolací. Obzvlášť pokud garáž přiléhá přímo k domu, je potřeba myslet na její dostatečné zateplení.

Garážová vrata se kromě dálkového ovládání dají otevírat také například pomocí časových či průjezdových senzorů. Při výpadku elektrického proudu se možné i automatická vrata otevřít ručně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy