Automatická garážová vrata: jaké typy existují?

Andrea Berniová
11. 4. 2013 18:00
Vrata na dálkové ovládání jsou čím dál oblíbenější. Mohou být rolovací, sekční či výklopná
Garážová vrata mohou barevně ladit s domem
Garážová vrata mohou barevně ladit s domem | Foto: Central Group

Pokud zahrada rodinného domu nabízí dostatek prostoru, vyplatí se věnovat ho i garáži. Auto je v ní chráněno před výkyvy počasí, ale i před zloději. V garáži je navíc možné uchovávat například zimní pneumatiky, nářadí či jízdní kola, zkrátka věci, které se v domě skladují těžko a zbytečně by zabíraly místo.

Jak ale vyřešit vjezd do garáže? Je možné vybírat z různých typů garážových vrat. Někdo nedá dopustit na klasická křídlová vrata bez elektrického ovládání.

Není ale nic jednoduššího než stisknout tlačítko a sledovat, jak se vrata otevírají sama. Proto jsou automatická garážová vrata velmi oblíbená.

Výklopná, rolovací či sekční vrata?

Automatická vrata mohou být rolovací. Jejich výhodou je, že po otevření nezaberou v garáži téměř žádný prostor, rolují se totiž vzhůru a navíjejí se na tak zvaný buben.

Další možností jsou výklopná garážová vrata. Celá jejich plocha se vyklápí pod strop garáže. Vyklápěcí vrata se mohou otevírat ručně, opět ale existují i jejich automatické varianty.

Oblíbená jsou také sekční vrata. Vyjíždějí svisle nahoru, podobně jako ta rolovací. Rozdíl je v tom, že sekční vrata se nenavíjejí na buben, ale vyjíždějí pod strop a pokryjí tak část jeho plochy.

Garážová vrata se dají vyrobit na míru

Vrata mohou mít různý povrch, například čistě bílý, anebo s texturou dřeva. Ladí tak s okenními rámy domu či s barvou střechy. Většinou je možné nechat si vrata vyrobit na míru.

Mohou být také zdokonalena tepelnou izolací. Obzvlášť pokud garáž přiléhá přímo k domu, je potřeba myslet na její dostatečné zateplení.

Garážová vrata se kromě dálkového ovládání dají otevírat také například pomocí časových či průjezdových senzorů. Při výpadku elektrického proudu se možné i automatická vrata otevřít ručně.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy