Atypická okna: Zaujmou, ale potřebují stínění na míru

Andrea Berniová
26. 6. 2013 15:00
Kulatá, lomená, oblouková či zcela nepravidelná okna. Nebojte se ozvláštnit svůj dům
Okna mohou být třeba šikmá.
Okna mohou být třeba šikmá. | Foto: Lubor Trubka Associates Architects / Foto: Peter Powles

Výrobou, prodejem a zabudováním oken se zabývá tolik firem, že je z čeho vybírat. Okna mohou být plastová, dřevěná, ale i ocelová či hliníková. Mívají různý počet křídel a skleněných tabulek.

Zásadní je ale tvar oken. Existují standardní velikosti i tvary. Sehnat se dají ale i atypická okna. Vyrábějí se na zakázku.

Lomená či šikmá okna?

Atypická okna najdeme na mnoha domech. Mohou to být staré historické budovy s neobvyklými rozměry a tvary oken, tedy například zámky či kostely. S okny neobyčejných tvarů se ale můžeme naopak setkat i u velmi moderních domů, u nichž architekt na přání zadavatele navrhl okna, která zajistí, aby se budova lišila od ostatní zástavby. Okna pak mají za úkol dům ozvláštnit. Atypická okna, to jsou kulatá, lomená, oblouková, šikmá či zcela nepravidelná okna.

Je potřeba hledat výrobce, který se specializuje na atypická okna, anebo nabízí výrobu oken na míru podle přání zákazníka. Pokud se chystáte stavět dům a toužíte po atypických oknech, nezapomeňte to architektovi sdělit, než začne vytvářet návrh. Poradí vám, zda je vámi navrhovaný tvar oken realizovatelný.

A co stínění? Zkuste plisé

Okna netypických tvarů budou také vyžadovat zvláštní stínění. Na to je potřeba myslet. Žaluzie či rolety bude možná nutné vyrobit na míru a mohou tak být dražší. Jednou z možností stínění oken je plisé. Jde o látku, která svým vzhledem připomíná žaluzie a plní stejný účel. Je ale přizpůsobivější než hliníkové či dřevěné žaluzie a hodí se i do interiéru zařízených v klasičtějším stylu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 7 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy