Atypická okna upoutají, vyžadují však žaluzie na míru

TD
29. 12. 2011 10:26
Zastínění atypických oken se může prodražit zejména v případě, když jsou sešikmená
Foto: Ondřej Besperát

Okna nevšedního tvaru ihned upoutají pozornost a představují originální ozvláštnění rodinného domu.  Spolu se zajímavým designem však přichází také několik problémů, jak okno začlenit do obytných prostor. Jedním z úskalí atypického tvaru či rozměrů okna je složitý způsob zastínění. Sériově vyráběné žaluzie na rozdílné rozměry nejsou koncipovány a je tedy nutné hledat jiná řešení.

U většiny oken lze využít klasických záclon a závěsů, takovou možnost však nenabízí okna střešní. V takovém případě je nutné objednat žaluzie na zakázku, které jsou vyrobeny přesně na míru a vyřeší i problém šikmin, nebývají však příliš levné. Dalším způsobem, jak zastínit atypická střešní okna, či jakékoli prosklené šikmé plochy, je pořídit takzvané plisé. Jedná se o látku, která se stahuje do jakési harmoniky a představuje něco mezi látkovou roletou a žaluzií.

Kromě finančně náročných zakázkových žaluzií a látkových plisé existují však i další varianty řešení problémů okenních šikmin v bytě. Velmi esteticky působí například látka uzpůsobená pro přistínění slunečního svitu. Stačí ji připevnit nad okno a vytvořit jednoduché prověšení. Tato variace se hodí zejména do ložnice, kde tkanina vytvoří dojem nebes.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy