Atypická okna upoutají, vyžadují však žaluzie na míru

TD
29. 12. 2011 10:26
Zastínění atypických oken se může prodražit zejména v případě, když jsou sešikmená
Foto: Ondřej Besperát

Okna nevšedního tvaru ihned upoutají pozornost a představují originální ozvláštnění rodinného domu.  Spolu se zajímavým designem však přichází také několik problémů, jak okno začlenit do obytných prostor. Jedním z úskalí atypického tvaru či rozměrů okna je složitý způsob zastínění. Sériově vyráběné žaluzie na rozdílné rozměry nejsou koncipovány a je tedy nutné hledat jiná řešení.

U většiny oken lze využít klasických záclon a závěsů, takovou možnost však nenabízí okna střešní. V takovém případě je nutné objednat žaluzie na zakázku, které jsou vyrobeny přesně na míru a vyřeší i problém šikmin, nebývají však příliš levné. Dalším způsobem, jak zastínit atypická střešní okna, či jakékoli prosklené šikmé plochy, je pořídit takzvané plisé. Jedná se o látku, která se stahuje do jakési harmoniky a představuje něco mezi látkovou roletou a žaluzií.

Kromě finančně náročných zakázkových žaluzií a látkových plisé existují však i další varianty řešení problémů okenních šikmin v bytě. Velmi esteticky působí například látka uzpůsobená pro přistínění slunečního svitu. Stačí ji připevnit nad okno a vytvořit jednoduché prověšení. Tato variace se hodí zejména do ložnice, kde tkanina vytvoří dojem nebes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy