Vláda rozhodla přesunout brněnské nádraží, takhle by mohlo vypadat jeho okolí

Jaký návrh se líbí vám? Na obrázku je zachycena jedna z variant přesunutí nádraží mimo střed metropole.
Vizualizace byly zveřejněny v roce 2016. Veřejné prezentaci předcházela jednokolová soutěž, z níž experti doporučili tři nejlepší návrhy. První oceněný návrh (varianta Řeka 7): Podle Brněnského deníku ocenila porota především to, že plán umožňuje rozvoj jižní čtvrtě postupně. Návrh vypracoval kolektiv autorů Sdružení Ivan Koleček a Pavel Jura, architekti Lausanne - Brno.
Druhý‎ oceněný‎ návrh (varianta Řeka 1): Autory této vizualizace pro takzvanou variantu Řeka jsou odborníci ze společnosti Platforma Architekti. Cílem je zapojit řeku do struktury města.
Svou vizi připravili i architekti z Fellerer Vendl Architekten CPP Architektur (varianta Řeka 3): "Staré město" s nov‎ým nádražím má podle vizualizace propojit více než půlkilometrov‎ý bulvár.
Varianta Řeka 4: Motto architekta Petra Parolka: "Brno belle ville. Brno krásné město?" Autor se snaží zjistit, zda může být centrum barevné a organické a zda může být zachována také historická tvář města.
Foto: Statutární město Brno, 2016
Klára Čeperová
Aktualizováno 11. 7. 2018 6:47
Brno uspořádalo před dvěma lety architektonickou soutěž o podobu nového nádraží. Architekti představili svou vizi pro odsunutou variantu označovanou Řeka i pro variantu, která zachovávala nádraží v centru-Petrov. Přes to, že Brňané by dali přednost zachování nádraží v centru, Jihomoravský kraj, zastupitelstvo města, ministerstvo dopravy a nakonec i vláda rozhodly o jeho přesunutí. Ve hře už jsou proto jen návrhy pro tuto variantu. Podívejte se na ně.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy