Brněnský mrakodrap je mezi nejlepšími na světě, získal cenu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 6. 2014 16:41
Budovy do soutěže Emporis Skypicker Award nelze přihlásit, nominaci i vítěze volí porota složená z expertů v oblasti architektury z celého světa.
AZ Tower
AZ Tower | Foto: Filip Fojtík

Brno - Nejvyšší mrakodrap v Česku, brněnský AZ Tower, se dočkal významného mezinárodního ocenění. Mezi 300 vybranými výškovými stavbami, které byly dokončeny v loňském roce, se dokázal probojovat mezi první desítku v anketě Emporis Skypicker Award. Skončil na devátém místě.

Německá společnost Emporis hodnotí světové výškové stavby od roku 2000, přičemž oceňuje jejich estetické i funkční hledisko.

Budovy do soutěže nelze přihlásit, neboť nominaci i vítěze volí porota složená z expertů v oblasti architektury z celého světa.

Vítězem letošního ročníku ankety se stala nejvyšší stavba západní Evropy, londýnský mrakodrap The Shard vysoký 306 metrů.

Stavba za miliardu

Brněnský mrakodrap měří 111 metrů, developerem projektu bylo uskupení firem Properity a PSJ. Po otevření v červnu roku 2013 svou výškou o dva metry předčil do té doby v tuzemsku nejvyšší City Tower na pražské Pankráci.

Stavba nejvyšší české budovy AZ Tower odstartovala v dubnu 2011, zkolaudovaná byla v dubnu 2013. Celkem bylo při výstavbě použito zhruba 2000 tun železa a asi 20 000 m3 betonu. Náklady na výstavbu se vyšplhaly na téměř 800 milionů korun bez DPH.

Uvnitř i 17 apartmánů

Bílooranžový elegantní mrakodrap obsahuje dvě podzemní a třicet nadzemních podlaží. Moderní multifunkční objekt nabízí přes 17 000 m2 obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 272 aut. V obchodní galerii, která prochází přes první tři podlaží budovy, se nachází atrium s recepcí a prostory pro 14 obchodů.

Kancelářské plochy v 5. až 22. podlaží jsou řešeny jako otevřené prostory s možností variabilního řešení vnitřní dispozice. V posledních šesti podlažích výškové budovy vzniklo 17 apartmánů, přičemž ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 42 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy