Komu patří venezuelské zlato za 50 miliard? Soud řeší zda prezidentovi, či opozici

ČTK ČTK
6. 10. 2020 14:16
Odvolací soud v Londýně zrušil červencové rozhodnutí soudu nižší instance, podle něhož vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura nesměla nakládat se 30 tunami zlata uloženými v britské centrální bance. Odvolací soud také podle agentury AFP nařídil, aby se důkladně vyšetřilo, zda smí se zlatem jihoamerické země nakládat Maduro, či opoziční lídr Juan Guaidó.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

"Před definitivním rozhodnutím… je nutné určit, zda (britská) vláda uznává pana Guaidóa jako prezidenta Venezuely se všemi právními důsledky, a tudíž neuznává ve všech směrech jako prezidenta pana (Nicoláse) Madura," uvedl odvolací soud ve svém verdiktu.

Záležitost tak zaslat zpět soudu, jehož verdikt vydání zlata Madurově autoritářské vládě v červenci zablokoval. Soud první instance to zdůvodnil tím, že britská vláda uznala jako prozatímní hlavu Venezuely Guaidóa.

Proti červencovému verdiktu se odvolala venezuelská centrální banka, kontrolovaná Madurovou vládou. Její advokáti mimo jiné argumentovali tím, že Madurova vláda chce zlato, které má podle různých odhadů hodnotu až téměř dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard Kč), použít pro boj s epidemií covidu-19 v zemi sužované už několik let hlubokou ekonomickou krizí.

Spor o venezuelské zlato v britské bance vypukl poté, co se loni v lednu lídr venezuelské opozice a šéf tamního parlamentu Guaidó prohlásil prozatímní hlavou země, jelikož opozicí ovládaný parlament neuznal nový Madurův prezidentský mandát vzešlý podle opozice z nesvobodných voleb. Guaidóa poté uznalo na šest desítek států, včetně USA, Británie či Česka. Madura ovšem stále uznávají mimo jiné Rusko, Čína, Írán či Turecko.

Venezuelský parlament loni v červenci požádal britskou banku, aby zlato Madurově vládě nevydávala. Opozice v čele s Guaidóem, který se snaží o uspořádání svobodných voleb, viní Madurův kabinet z korupce a porušování lidských práv. Nedávná zpráva expertů OSN uvedla, že Maduro a několik jeho ministrů jsou osobně zodpovědní za zločiny proti lidskosti, včetně zabíjení a mučení, jichž se od roku 2014 dopouštěly venezuelské bezpečnostní složky a tajná služba.

Video: Problémy ve Venezuele

Problémy ve Venezuele | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy